"Цей механізм функціонує": керівник НБУ поділився прогнозом про коливання валютного курсу.
Структурний брак іноземної валюти продовжує існувати, оскільки війна призвела до втрати третини економічного потенціалу України.
Голова Національного банку України Андрій Пишний висловив позитивну оцінку результатів роботи режиму керованої гнучкості валютного курсу, який вступив в силу з 3 жовтня 2023 року, замінивши фіксований курс, встановлений на початку повномасштабної агресії Росії в лютому 2022 року. Він зазначив, що наразі не бачить необхідності у впровадженні будь-яких кардинальних змін. Цю інформацію він поділився в інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна".
"Жодних кардинальних змін не передбачається. Ми бачимо, що цей режим працює. Завдяки тому, що зміни в балансі між попитом і пропозицією визначають напрямок руху курсу, коригуються макроекономічні дисбаланси. Ринок адаптувався", -- сказав він.
Пишний зазначив, що Національний банк України постійно залучений до ринкових операцій через постійний структурний дефіцит валюти. Війна спричинила втрату третини економіки країни, що призвело до величезних бюджетних потреб та значних імпортних вимог, в той час як експорт України залишається на низькому рівні.
"Проте, ми спостерігаємо, що глибина валютного ринку зросла в три рази — обсяг угод на міжбанківському ринку без залучення Національного банку наразі становить приблизно $110 млн", — зазначив голова центробанку, вказуючи ще на один позитивний наслідок зміни режиму.
Він зазначив, що вдалося вирішити питання з варіативністю курсів: у певні дні готівковий курс відрізняється від офіційного всього на 0,3%, а стабільна різниця не перевищує 1%. На відміну від цього, за фіксованого курсу в окремі дні відхилення сягало 7%.
Пишний також вважає, що різнобічні коливання на ринку також повернули відчуття валютного ризику, а отже, населення і бізнес почали підходити відповідальніше до планування.
"Він акцентував увагу на тому, що завдяки впровадженню керованої гнучкості, курс став відігравати роль не генератора, а поглинача шоків."
Голова Національного банку прокоментував зниження офіційного курсу гривні за рік у новому режимі, яке склало приблизно 13%. Він також зазначив, що якщо звернути увагу на курс на готівковому ринку, де населення здійснює купівлю та продаж валюти, то зниження становило 9%.
"Погодьтеся, це складно назвати "стрімким польотом гривні в девальвацію", яким нас лякали експерти "широкого профілю", що давно перетворили критику НБУ на професію", -- зазначив Пишний.
Відповідаючи на питання щодо можливості відновлення фіксованого курсу, голова НБУ підтвердив, що така можливість насправді існує. Він зазначив, що умови, які могли б змусити регулятора прийняти таке рішення, "легко уявити".
"Війна навчила бути готовим до будь-якого розвитку подій. Насправді, фактори, які можуть спричинити таку ситуацію, очевидні. Ми їх переживали в лютому 2022 року. Тоді наслідки російської агресії нам вдалося певним чином мінімізувати завдяки пакету антикризових заходів, одним з інструментів якого була фіксація курсу", -- заявив Пишний.
Він відповів, що не знає, "чи попереду найгірше, чи ми вже його пережили", але підкреслив, що тепер накопичено дорогоцінний досвід.
"Крок за кроком ми відновлюємо ті позиції, які в нас забрала війна 24 лютого 2022 року, коли на нас обрушився "ідеальний шторм" і всі ризики стали реальністю. Ми навчилися ефективно адаптуватися до цих умов. Тому наразі ми не спостерігаємо жодних ознак, які б вказували на необхідність повернення до фіксації курсу", -- підкреслив глава Нацбанку.
Нагадуємо, що 28 серпня Міністерство фінансів оголосило про початок поетапного впровадження нових форм фінансових санкцій в Україні. Ці заходи спрямовані на тих осіб, які не дотримуються правил фінансового моніторингу.