Чи є користь у тому, щоб харчуватися лише один раз на добу?


У своїй 75-річній ювілеї Брюс Спрінгстін, знаменитий американський музикант, гітарист та композитор, продовжує вражати своїх шанувальників. У 2023 та 2024 роках він провів більше ста концертів. Його виступи, як правило, тривають більше трьох годин, а розклад уже заповнений до липня наступного року.

Як йому вдається підтримувати себе у такому виснажливому ритмі?

"Вранці я вживаю кілька фруктів, а потім маю вечерю," — поділився він у розмові з лондонською газетою The Times минулого місяця. "Це сприяє моїй стрункості та енергійності."

Одноразове харчування, відоме також як дієта OMAD (акронім від англійського "one meal a day" - одне приймання їжі на день), представляє собою досить радикальний варіант інтервального голодування.

Інтервальне голодування передбачає жорстке обмеження часу для прийому їжі, наприклад, лише в проміжку з 12:00 до 20:00. У свою чергу, дієта OMAD зменшує це вікно до всього лише однієї години на день, що означає, що всі ваші калорії споживаються за один прийом їжі.

Наразі існує лише кілька досліджень, що досліджують позитивний вплив інтервального голодування на здоров'я, а ще менше -- присвячено дієті OMAD.

Ось інформація, яку ми маємо, та те, що залишається для нас незрозумілим.

"Одне приймання їжі на день -- це не найкраща ідея", -- каже лікарка Керолайн Аповян, спеціалістка з питань ожиріння. Загалом вона є прихильницею інтервального голодування і рекомендує його багатьом своїм пацієнтам з ожирінням. Якщо порівнювати з планами харчування або дієтами, які вимагають підрахунку калорій або відмови від багатьох продуктів, інтервальне голодування є порівняно простим способом контролювати те, що ви їсте.

Проте для багатьох людей дієта OMAD виявилась справжньою катастрофою, вважає вона. "Якщо я порекомендую своїм пацієнтам споживати їжу лише раз на день, вони залишатимуться голодними протягом усього дня," — зауважила вона. Більше того, у разі зриву вони, ймовірно, накинуться на їжу, з'їдаючи все, що трапиться під руку в їхньому домі.

Одноразове харчування також не підходить активним людям, оскільки їм може бути складно отримати добову норму калорій за одне приймання їжі.

Марк Маттсон, ад'юнкт-професор неврології в Медичній школі Університету Джона Гопкінса, зазначає, що ті, хто заявляє про дотримання дієти OMAD, ймовірно, не дотримуються її в строгому сенсі.

Найімовірніше, вони їдять більше одного разу на день і, можливо, роблять це протягом чотирьох годин, а не однієї.

Лікарка Аповян пропонує вживати їжу лише в проміжках між сходом і заходом сонця, вважаючи це варіантом інтервального голодування. Для сніданку вона рекомендує страви з високим вмістом білка, а також радить включати його до обіду та вечері, не забуваючи додавати фрукти, овочі та цілозернові продукти.

Останній прийом їжі слід планувати на 18:00-19:00, що частково відповідає принципу "після заходу сонця", враховуючи ваш регіон проживання.

Водночас доктор Маттсон дотримується інтервального посту, вживаючи їжу виключно між 12:00 та 18:00 щодня. На його думку, типова американська дієта -- триразове харчування та перекуси, починаючи відразу після пробудження і закінчуючи незадовго до сну -- суперечить тому, як люди та інші тварини еволюціонували. Так ніхто ніколи не харчувався, тому що їжа не була легкодоступною 24/7.

Наші генетичні та клітинні механізми здатні ефективно працювати навіть в умовах нестачі харчування.

Дослідження інтервального голодування часто стикаються з численними обмеженнями. Як правило, вони здійснюються на малих групах учасників і тривають лише протягом обмеженого часу, що може призводити до неоднозначних результатів.

"Інформація розташована по всьому світу," -- зазначає Еліс Ліхтенштейн, старша наукова співробітниця та професорка Дослідницького центру харчування людини в Університеті Тафтса, що спеціалізується на питаннях старіння.

Деякі обмежені дослідження свідчать про те, що періодичне харчування може бути корисним для зниження ваги. У рамках одного з експериментів, пов'язаних із дієтою OMAD, вчені спостерігали за 11 фізично активними дорослими, які протягом 11 днів харчувалися лише один раз на день (ввечері). Результати показали, що ці учасники втратили дещо більше ваги та спалили більше жирових запасів у порівнянні з тими, хто споживав таку ж кількість калорій, розподілену на три приймання їжі протягом дня. Інші дослідження також підтверджують, що обмеження часу приймання їжі (інтервальне голодування) може призводити до зменшення загального калорійного споживання. Отже, ймовірно, що саме дефіцит калорій, а не часові рамки харчування, є основною причиною схуднення.

Дослідження, проведене доктором Маттсоном, демонструє, що інтервальне голодування здатне активувати клітинні механізми, які сприяють поліпшенню контролю за рівнем цукру в крові, знижують запальні процеси та підвищують стійкість клітин до стресу.

Однак, за словами доктора Ліхтенштейн, наукові дослідження не завжди дають однозначні результати, і, напевно, ми можемо стверджувати лише одне — немає єдиного універсального рішення щодо харчування.

"У кожного свій графік, -- каже вона, -- якщо комусь вдається їсти лише із сьомої ранку до п'ятої вечора, це чудово. Але для багатьох людей такий ритм життя не працює".

Related posts