Неймовірно рідкісне явище! З космосу було зафіксовано деформовану "подвійну веселку" над нашою планетою (фото)


Знімок був отриманий супутником, коли він зафіксував рідкісні вихори у хмарах, що утворилися над мексиканським островом Гваделупе, створюючи незвичайний ланцюг.

Наразі в космосі над нашою планетою перебуває понад 7 000 супутників, а загальна кількість запущених людьми апаратів на навколоземну орбіту перевищує 11 000. Ці супутники виконують різноманітні завдання: деякі з них контролюють температурні показники, інші слідкують за рівнем забруднення, а треті аналізують обсяги викидів та тепла, яке Земля випромінює в космічний простір. Дослідники іноді отримують унікальні зображення, використовуючи супутники, які обертаються навколо нашої планети, як зазначає Live Science.

Так сталося і цього разу. У 2012 році дослідники скористалися супутником NASA для захоплення унікального зображення "подвійної веселки", яка з'явилася поряд із незвичайним ланцюгом рідкісних вихорів у хмарах над мексиканським островом Гваделупе.

У Фокус. Технології запустили власний Telegram-канал! Підписуйтеся, щоб бути в курсі найновіших і найцікавіших новин із царини науки!

Насправді це рідкісне явище зовсім не є веселкою, а лише схожим на неї явищем, відомим як глорія. Відомо, що глорія з'явилася над мексиканським островом у той момент, коли суша породила окрему серію незвичайних хмарних вихорів.

Зазначимо, що глорії -- багатобарвні світлові шоу, схожі на веселки, але вони мають ключову відмінність. Веселки утворюються шляхом поєднання віддзеркалення і заломлення, коли сонячне світло відбивається від крапель дощу, що падають, і розділяється на різні довжини хвиль. Натомість глорії утворюються шляхом зворотної дифракції -- коли світло відбивається безпосередньо від ще дрібніших крапель води в хмарах або тумані. У результаті, глорії з'являються тільки точно навпроти сонця, у так званій антисонячній точці.

Дослідники NASA зазначають, що глорія, закарбована на фото, з'явилася поруч із островом Гваделупе в Тихому океані, приблизно за 1 240 км від західного узбережжя Мексики. Протяжність глорії, як стверджують учені, становила 480 кілометрів -- на фото здається, що це дві окремі глорії, які йдуть паралельно, однак насправді вони є одним цілим.

На зображенні можна спостерігати характерну лінію ідеальних хмарних вихорів, відомих як вихори Фон Кармана. Ці унікальні структури формуються, коли хмари взаємодіють з повітряними потоками, які змінюються під впливом височин на суші, найчастіше в прибережних зонах. Дослідники вважають, що порушення, яке спричинило ці вихори, стало наслідком вулканічного хребта на півночі острова Гваделупа.

Незважаючи на те, що глорії та дивовижні вихори можна спостерігати лише в середині шаруватих купчастих хмар, характерних для цього регіону Тихого океану, дослідники підкреслюють, що їхнє виникнення не має жодного зв'язку одне з одним.

Глорії, як правило, виглядають як багатоколірні концентричні кола, коли їх спостерігають з землі або з повітря. Дослідники пояснюють це явище тим, що дифраговане світло розсіюється і відбивається назад до спостерігача. Що цікаво, навіть з космосу глорії часто мають форму кіл, хоча в цьому випадку їхня структура може суттєво відрізнятися.

Відомо, що супутник зробив фото, коли сканував поверхню Землі смугами. На зображенні райдужні смуги є поперечними перерізами однієї та тієї ж круглої глорії, яка була двічі просканована супутником. У результаті на фото ми бачимо паралельні смуги, що йдуть по обидва боки від траєкторії супутника: зліва направо, веселка зліва на зображенні йде від червоного до синього, а веселка праворуч йде від синього до червоного.

Раніше видання Фокус повідомляло про незвичайне явище, яке було зафіксовано в атмосфері віддаленої планети: таке спостереження до цього часу фіксували лише на Землі та Венері.

Related posts