ФСБ, маскуючись під українців, спонукає росіян до вчинення злочинів.


Війна між Росією та Україною. Курська область / зображення AP

Працівники ФСБ встановлюють контакт з громадянами Росії через месенджери, під виглядом українців, спонукаючи їх до вчинення злочинів проти національної безпеки. Правозахисний проект "Перший відділ" виявив підтвердження цих дій у вироку, винесеному жителю Орла, який отримав чотири роки ув'язнення за звинуваченням у конфіденційному співробітництві з іноземною державою.

Івана Толпигіна, жителя Орла, звинуватили в тому, що він "налагодив і підтримував зв'язки з представником іноземної держави з метою надання йому допомоги в діяльності, яка свідомо загрожує безпеці Росії". За версією суду, причиною дій Толпигіна стало його незадоволення військовим вторгненням Росії в Україну та страх перед мобілізацією.

У вироку зазначено, що Толпигін здійснив контакт через Telegram з особою, яка представилася як Тимур і стверджувала, що є представником України. Під час бесіди Толпигін та його співрозмовник уклали угоду, згідно з якою мешканець Орла повинен був надати опис локації та координати об'єкта, на якому були розміщені засоби радіоелектронної боротьби.

У вироку прямо йдеться, що "Тимуром" був оперативник ФСБ і діяв у рамках оперативно-розшукового заходу, який проводили співробітники УФСБ Росії.

Юрист Першого відділу Євген Смирнов висловив думку, що дії ФСБ в даній ситуації є відвертою провокацією, а не заходами з оперативного розшуку. За федеральним законодавством, працівникам забороняється "підбурювати, схиляти або спонукати до вчинення протиправних дій як прямо, так і опосередковано".

Смирнов вважає, що оприлюднення цього вироку стало явним прорахунком ФСБ.

У липні 2022 року в Кримінальному кодексі була введена стаття, що стосується конфіденційного співробітництва з іноземцями. Вона передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на термін від трьох до восьми років, а також можливість накладення штрафів. Опис суті "співпраці" в цій статті є досить загальним: йдеться про взаємодію з іноземцями, що сприяє "діяльності, свідомо націленій проти безпеки Російської Федерації". Зазвичай, основним звинуваченням є "зв'язки з Україною".

В Росії немає точних даних щодо кількості справ, відкритих за статтею про конфіденційне співробітництво, оскільки ФСБ не розголошує цю інформацію.

Згідно з підрахунками ресурсу Север.Реалії, за приблизно два роки в Росії було відкрито щонайменше 40 кримінальних справ за даною статтею.

Related posts