Історик пояснив, чому "план перемоги" президента Зеленського є недосяжним.
За словами Ярослава Грицака, українська стратегія повинна базуватися на підготовці до нових військових викликів під час можливого перемир'я, або ж на вжитті заходів, щоб унеможливити подальші агресивні дії Путіна.
"План відновлення територіальної цілісності" президента України Володимира Зеленського виглядає малореалістичним, оскільки на даний момент неясно, яким чином можна повернути кордони 1991 року та змусити Росію долучитися до мирних переговорів.
Цю ідею висловив Ярослав Грицак, доктор історичних наук та професор Українського католицького університету, у своєму інтерв'ю для DW.
Грицак пояснив, чому не вважає реальним "план перемоги" президента.
"Щодо плану Зеленського, здається, вже немає сумнівів, що він нереальний. Тому що ми не бачимо, як можна повернути кордони 91-го року. Зараз, у ці місяці. Тобто йдеться про те, щоб зробити радикальну зміну, щоб повернути кордони 91-го року. Я не кажу, що ми від цього повинні відмовлятися. Це - дальша перспектива, яка може тривати рік-два-три-п'ять-десять. Але ми розуміємо, що для України це критичний час, бо Росія має більше ресурсів і вона буде вести війну на виснаження далі. І тоді ціна перемоги буде дуже висока. Треба мати якийсь реальний план. Реальний план перемоги", - розповів професор УКУ.
Він також висловив свою думку щодо слів Зеленського, які стосуються необхідності примусити Росію до переговорів.
"Наразі мені важко уявити, як можна змусити Росію сісти за стіл переговорів. Саме про це йдеться в даному плані. На сьогоднішній день він виглядає малореальним, адже час наразі грає на користь Путіна," - підкреслив Грицак.
Він вважає, що Україні необхідно усвідомити, що саме стане її стратегічним тріумфом.
На думку історика, приєднання України до НАТО слід вважати стратегічною перемогою, оскільки це має величезне значення. Також важливо якнайшвидше інтегруватися в Європейський Союз. Це відкриває нові можливості, зокрема, забезпечує доступ до зони миру, адже Європа сьогодні є територією стабільності і безпеки.
Він припустив, який вигляд могло б мати потенційне перемир'я у війні на сьогодні:
"В кращому випадку, це буде йтися про якийсь "Мінськ-3" чи "Мінськ-4". Припинення вогню, замороження конфлікту на якийсь час. Ми ж усі розуміємо, що буде не мир, а перемир'я. І тут стратегія має полягати в тому, що Україна в цей час має готуватися до нової війни, або робити все так, щоб Путін більше не захотів. Не те, що не захотів, - не зміг воювати з Україною".
За даними Wall Street Journal, адміністрація президента США Джо Байдена висловлює стурбованість тим, що "стратегія перемоги" Зеленського не містить комплексного підходу. Цей план сприймається як "оновлене звернення" щодо отримання більшої кількості озброєння та зняття обмежень на застосування ракет з дальньою досяжністю.