Мобілізація внесла свої корективи: на кого нині орієнтуються роботодавці в Україні, -- експертка з демографії.


За словами директорки Інституту демографії Елли Лібанової, війна в Україні суттєво вплинула на ринок праці, змусивши роботодавців шукати нові підходи до наймання працівників. Ідеальними кандидатами стали люди, старші за 60 років, яких не можна призвати в армію.

Через мобілізацію, яка триває в Україні, значна частина чоловіків призовного віку залишила свої робочі місця. Цю нестачу на ринку праці зараз компенсують жінки та чоловіки старшого віку, на яких дедалі більше звертають увагу роботодавці. Про це повідомила Елла Лібанова, директорка Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України в інтерв'ю для німецького видання Spiegel.

Війна значно позначилася на економічній ситуації в Україні, а мобілізаційні заходи призвели до суттєвих трансформацій на ринку праці. Експертка зазначає, що роботодавцям довелося переосмислити свої стратегії щодо підбору нових кадрів.

Згідно з висловлюваннями Лібанової, в даний час існує безліч вільних позицій, які раніше займали мобілізовані чоловіки. Ці вакансії тепер заповнюються жінками та чоловіками старшого віку. Саме ці групи населення наразі є найцікавішими для роботодавців.

"З погляду роботодавця, ідеальний працівник сьогодні -- це той, кому вже виповнилося 60 років, і тому його не можна призвати в армію", -- сказала Лібанова.

Водночас Міністерство економіки України оцінює, що країні зараз потрібно ще 4,5 мільйона працівників, щоб покрити наявний дефіцит на ринку праці. Однак, як зазначила Лібанова, проблема нестачі робочої сили в країні існувала ще до початку війни.

Демографічний експерт також підняла питання міграції населення. У перші два тижні після початку повномасштабного вторгнення з України виїхало 1,5 мільйона людей. За її словами, наразі немає значних змін у міграційних потоках. Щодо внутрішньої міграції, на початку війни більшість переселенців переміщувалися з північного сходу та південного сходу країни на захід. Проте з осені 2022 року спостерігається тенденція до збільшення кількості українців, які переїжджають у центральні регіони.

Нагадаємо, що у статті Фокуса йшлося про наміри запровадити платне бронювання вже в жовтні-листопаді, що може призвести до певних змін на ринку праці. Експерти вважають, що економічне бронювання, насамперед, вплине на "білі" компанії, які дотримуються вимог чинного законодавства про працю. Проте, варто зазначити, що швидкого виходу бізнесу з тіні не очікується.

Related posts