На планеті виявлено 33 "темні зони", що містять тисячі незнайомих рослин: які побоювання викликають у науковців?
Згідно з дослідженням, проведеним групою експертів із Kew Gardens - Королівських ботанічних садів К'ю (всесвітньо визнаного ботанічного дослідного та навчального центру у Великій Британії), на нашій планеті існують щонайменше 33 "темні плями", де можуть "ховатися" невідомі людству рослини.
Згідно з дослідженнями вчених, існують десятки, а можливо, навіть сотні тисяч видів рослин, які ще не були виявлені і можуть перебувати в невідомих та важкодоступних місцях.
Водночас вчені з ботанічного саду Kew вважають, що близько 75% усіх ще не описаних видів рослин можуть бути під ризиком зникнення.
В умовах, що склалися, в рамках ініціативи під егідою Kew Gardens, науковці вирішили виділити певні території, на яких слід зосередити особливу увагу, з метою виявлення максимальної кількості незнаних науці рослинних видів.
За словами наукового директора Kew професора Александра Антонеллі, невідомі види можуть містити "ключі" до майбутніх важливих відкриттів - ліків, палива чи інших інновацій.
Однак на сьогоднішній день науковці виражають тривогу з приводу того, що численні види рослин можуть зникнути з нашої планети назавжди, ще до того, як люди отримають можливість їх вивчити.
"На основі актуальних завдань ООН, ми забезпечуємо охорону приблизно 30% поверхні Землі... Проте, без надійних даних нам важко визначити, які саме території потребують захисту," - зазначив експерт.
Він зазначив, що, за даними попередніх досліджень, "біологи не виявилися особливо успішними у фіксації біорізноманіття".
"Ми постійно поверталися до знайомих локацій, ігноруючи інші райони, які могли б приховувати велику кількість видів," - зазначив Антонеллі.
Згідно з оцінками науковців, основна частина "темних плям" знаходиться в Азії. Було виявлено щонайменше 22 регіони, які вимагають додаткових глибоких досліджень.
Зокрема, мова йде про:
В Африці рекомендується здійснити більш глибокі дослідження ботаніки на острові Мадагаскар, а також у Капській провінції Південної Африки.
Окремої уваги заслуговують також локації у Південній Америці - Колумбія, Перу та Південно-східний регіон Бразилії.
Вчені підкреслюють, що переважна більшість цих регіонів співпадає з тим, що вже визнано "гарячими точками біорізноманіття". Це стосується місць, де спостерігається велике різноманіття видів організмів, але які також є під загрозою зникнення через негативні екологічні фактори.
"Усі держави висловили згоду на збереження та відновлення біорізноманіття, у тому числі рослинного. Але як ми можемо це реалізувати, якщо не маємо чіткого уявлення про конкретні види? А також, яке саме біорізноманіття підлягає відновленню і в яких регіонах це можливо?" - зазначив Семюел Піронон, почесний науковий співробітник Kew і викладач біології в Лондонському університеті королеви Марії.
Науковці вказують, що уряди країн, де існують так звані "темні плями", зазвичай не мають достатніх можливостей та ресурсів для "офіційної ідентифікації видів". Тому для вирішення цієї проблеми необхідно об'єднати зусилля – налагодити співпрацю між науковими організаціями та місцевими громадами по всьому світу.
Водночас ботаніки попереджають: місцеві мешканці не повинні "самостійно збирати види". Це пояснюється і суворістю міжнародних законів (щодо переміщення біорізноманіття планетою), і потенційними загрозами для виживання видів.
Замість цього, можна знімати рослини в зазначених регіонах і ділитися ними на спеціалізованих онлайн-ресурсах.
"Це прекрасний шанс укріпити співпрацю між науковцями та громадськістю, адже платформи на кшталт iNaturalist залежать від внеску обох сторін. Люди діляться фотографіями об'єктів, які, на їхню думку, можуть бути цікавими для інших. Вчені ж виконують важливу роль, адже вони допомагають розпізнавати ці види," - підкреслив Піронон.