Російський громадянин має намір зайняти посаду спеціального представника Дональда Трампа для переговорів щодо мирного врегулювання конфлікту в Україні - Основні новини з України.
Борис Єпштейн став ключовим радником для новообраного президента Дональда Дж. Трампа / Фото NYT
Новий президент Дональд Трамп прямував до Вашингтона на свою першу особисту зустріч з президентом Байденом після виборчої перемоги, коли один із його радників висунув несподівану пропозицію щодо посередництва у мирному врегулюванні конфлікту між Росією та Україною.
Радник, Борис Епштейн, який координував юридичний захист у кримінальних справах Трампа, запропонував обраному президенту стати спеціальним посланцем із врегулювання російсько-українського конфлікту, повідомили The New York Times четверо людей, обізнаних про те, що сталося.
У Епштейна, який народився в Росії і жив там у дитинстві, немає досвіду в зовнішній політиці. Він сказав членам групи, що у нього є родичі по обидва боки конфлікту.
Кілька людей у літаку були шоковані ідеєю призначення Епштейна на чутливий дипломатичний пост. Крім відсутності дипломатичного досвіду, наразі він разом із кількома іншими союзниками Трампа перебуває під слідством в Аризоні за звинуваченням у спробі скасувати результати виборів 2020 року за допомогою так званих фальшивих вибірників.
Проте ніхто з тих, хто знає про цей інцидент, не ставить під сумнів один важливий аспект: особа в літаку, яка виявилася найменш здивованою появою спецпосланця, була єдиною, чия думка врешті-решт була вирішальною. Трамп уважно вислухав пропозицію, проявивши помітний інтерес, і хоча не дав жодних конкретних обіцянок, також не відкинув її.
Що б не сталося з ідеєю Епштейна, Трамп уже наділив свого радника надзвичайними повноваженнями і продемонстрував готовність прислухатися до його порад більше, ніж до порад інших. Навіть найбагатша людина у світі Ілон Маск, який був присутній на багатьох зустрічах перехідного періоду протягом останнього тижня, приватно зазначив, як він здивований тим, що Епштейна наділили настільки широкими повноваженнями.
Епштейн, який пішов з посади в комунікаційному відділі Білого дому в 2017 році через, як стверджувалося, проблеми з допуском, які згодом були вирішені, повідомив своїм друзям перед обговоренням ролі спеціального посланника, що планує залишитися поза урядовими структурами, виступаючи в ролі радника президента Трампа.
Хоча серед тих, хто оточує Трампа, можна знайти людей, що ставляться до Епштейна з презирством, у його найближчому колі немає жодного, хто б сумнівався в масштабах його впливу. Незважаючи на те, що він не мав офіційної посади, Епштейн швидко завоював статус однієї з найзначніших постатей у перші дні президентського переходу. Він став важливим радником для Трампа, зокрема у формуванні інформації про персонал та вибір членів кабінету.
Протягом двох днів на цьому тижні Епштейн активно збирав матеріали для Трампа, які мали бути надані Міністерству юстиції. Трамп, який завжди ігнорував усталені після Вотергейту принципи незалежної роботи міністерства, сформував команду, до складу якої увійшли вірні соратники та троє його особистих адвокатів.
Епштейн, чоловік з вражаючою фізичною статурою, завжди вдягав трійки, активно використовував свою владу в різних сферах життя.
На цьому тижні він влаштував одну з найсміливіших інтриг. Він виступав одним із головних закулісних прихильників рішення Трампа висунути представника Флориди Метта Гейтца на посаду генерального прокурора. Як повідомили дві особи, які обізнані зі справою, Епштейн обґрунтовував свої аргументи під час польоту на борту літака Трампа, що вирушив у середу з Вест-Палм-Біч до Вашингтона і назад.
До цього Епштейн лобіював інших кандидатів, зокрема адвоката Роберта Джуффри. Але коли як варіант з'явився Гетц, щодо якого Міністерство юстиції проводить розслідування, він став активно наполягати на ньому.
Один із радників Трампа, який попросив не називати його імені, побоюючись помсти з боку Епштейна, охарактеризував загальну ситуацію як "Сполучені Штати Бориса".