Оцінка бізнесом власної діяльності в жовтні наблизилася до нейтрального рівня, згідно з даними НБУ.
Після підвищення у вересні на 0,3 пункту, в жовтні додав ще 0,7 пункту - до 49,4, наблизившись до значення серпня 2023 року (49,3 пунктів), повідомляється на сайті регулятора.
Деталі можна перефразувати як "елементи" або "аспекти". Які саме деталі вас цікавлять?
Національний банк зазначив, що оптимістичні прогнози стосовно міжнародного фінансування, відновлення споживчого попиту, стабільність у енергетичному секторі, адекватна пропозиція товарів та сприятливі погодні умови є сприятливими чинниками, які формують позитивні очікування бізнесу.
Одночасно НБУ вказав на кілька негативних чинників, які вплинули на прогнози розвитку бізнесу: зростання інтенсивності обстрілів портової інфраструктури, загроза нових атак на енергетичні об'єкти, збільшення витрат підприємств на енергоресурси, заробітну плату та логістичні послуги, подорожчання пального внаслідок підвищення акцизів, нестача кваліфікованих спеціалістів та прискорене зростання інфляції.
Торговці залишилися найбільшими оптимістами, незважаючи на те, що в жовтні їхній секторальний індекс впав на 0,2 пункту до 51,9. Відзначається, що респонденти змогли зберегти позитивні оцінки своєї ділової активності завдяки відновленню споживчого попиту, достатній кількості товарів на ринку та вдосконаленню логістичних процесів.
"Згідно з результатами опитування, проведеного НБУ, торговельні компанії очікують зростання обсягів товарообігу та закупівель товарів для реалізації, але водночас знизили прогнози щодо запасів товарів на продаж. Підприємства в сфері торгівлі, як і раніше, мають намір зменшити торгову маржу", - зазначається в коментарі НБУ.
Підприємства промисловості стримано оцінили поточні результати своєї діяльності з огляду на складну ситуацію з безпекою та зростання витрат на енергію, оплату праці та логістику: їхній секторальний індекс у жовтні опустився до 49,8 пункту з 50,3 пункту у вересні.
"Респонденти й надалі очікували збільшення обсягів виробленої продукції та нових замовлень на продукцію, а також пом'якшили оцінки щодо обсягів незавершеного виробництва та залишків готової продукції. Водночас дещо послабилися очікування щодо обсягів нових експортних замовлень на продукцію", - зазначив центробанк.
Індекс, що відображає діяльність підприємств у будівельній галузі, знизився до 49,6 пункту, порівняно з 50,1 пункту у вересні. Це зниження сталося в основному через сезонне уповільнення в темпах будівництва доріг та інфраструктурних об'єктів. Будівельники сподівалися на подальше зростання обсягів будівельних робіт, але водночас дещо зменшили свої прогнози щодо збільшення нових замовлень та закупівлі сировини і матеріалів.
"Учасники опитування впевненіше прогнозували збільшення обсягу закупівлі послуг підрядників на тлі зниження оцінок щодо зростання їх очікуваної вартості. Тривало пом'якшення негативних оцінок щодо доступності підрядників", - додав регулятор.
Стосовно підприємств сфери послуг, то їх оцінки залишаються найбільш стриманими серед усіх опитаних. Водночас їхній секторальний індекс у жовтні зріс до 47,2 пункту з 44,6 пункту у вересні. Такі очікування відображають посилення обстрілів портової інфраструктури, зростання витрат і дефіцит кваліфікованих кадрів, уточнив Нацбанк.
У пресрелізі зазначено: "Опитувані вперше за останні шість місяців прогнозують невелике зростання обсягу нових замовлень на послуги, водночас їх оцінки щодо обсягів наданих послуг та послуг у процесі виконання стали менш обережними."
За інформацією Національного банку України, на фоні стабільних прогнозів про зростання закупівельних цін, компанії з різних галузей передбачають підвищення вартості своєї продукції та послуг. Крім того, всі учасники опитування з різних секторів вказали на очікуване зменшення чисельності працівників. Як зазначив центральний банк, "ситуація на ринку праці залишається вкрай непростою".
"Регулятор зазначив, що в той час як промислові та будівельні компанії очікують збільшення темпів звільнень, у сфері торгівлі та послуг спостерігається протилежна тенденція — сповільнення цього процесу."
Національний банк України повідомив, що щомісячне дослідження серед підприємств відбувалося в період з 3 по 23 жовтня. У ньому взяли участь 489 компаній. Серед опитаних 44% представляли промисловий сектор, 27,4% - сферу послуг, 23,1% - торгівлю, а 5,5% - будівництво. Щодо розміру, то 30,9% респондентів становили великі підприємства, 27,8% - середні, а 41,3% - малі.
Згідно з опитуваннями, 32,3% підприємств займаються як експортом, так і імпортом, 9,2% реалізують виключно експортні операції, 19,4% – лише імпортні, а 39,1% не беруть участі у зовнішньоекономічній діяльності.
Читайте також, податкова створює перелік доброчесних платників податків.