Що сприяло успіху Трампа в його виборчій кампанії, і чи вдасться Гарріс компенсувати втрачені можливості?
Всего через две недели станет известно, кто станет новым президентом США.
У всьому світі з великою увагою спостерігають за виборчою кампанією в США. У цей період глобальних викликів особливо актуально дізнатися, хто стане новим керівником неформального лідера західного світу: чи це буде "наступниця" поточної адміністрації Камала Гарріс, чи ж екс-президент Дональд Трамп, відомий своєю непередбачуваністю.
У статті журналіста "Європейської правди" Олега Павлюка розглядаються ключові моменти передвиборчої кампанії в США, а також фактори, які можуть вплинути на результат виборів. Тема статті — вирішальні дні виборів у США: як Дональд Трамп намагається скоротити відставання та які чинники можуть визначити, хто стане новим президентом країни. Пропонуємо короткий огляд основних аспектів.
Останні тижні лише додали інтриги у виборчі перегони - ситуація залишається максимально невизначеною.
У всіх найпопулярніших та авторитетних опитуваннях, як на загальнонаціональному рівні, так і в окремих штатах, різниця між Камалою Гарріс та Дональдом Трампом залишається в рамках статистичної похибки.
Проте результати опитувань вражають: кандидатка від демократів поступово втрачає свою значну перевагу над колишнім президентом США, який, в свою чергу, починає відновлювати свій рейтинг.
Які фактори спровокували стрімкий зростання популярності Трампа?
По-перше, після першого враження від події республіканці змогли сформулювати досить чіткі послання для критики своєї суперниці з Демократичної партії.
Вони пов'язують Гарріс, яка вже три з половиною роки працює в Білому домі, з проблемами економіки та міграції, які залишаються в топі занепокоєнь американського електорату. Хоча, віцепрезиденти США не мають таких повноважень для здійснення політики, як президенти.
Іншою ефективною лінією атаки республіканців на Гарріс стало зображення її як надто "лівацької". Можливо, прізвиська штибу "таваріщ Камала" чи "марксистка" і не такі дієві, та от рекламні ролики, де їй пригадують обіцянку (ще під час кампанії 2020 року) фінансувати з бюджету операції з гендерного переходу для мігрантів, свій вплив мали.
По-друге, Камала Гарріс відчуває зниження підтримки серед кількох важливих для демократів виборчих груп, зокрема серед темношкірих та латиноамериканських виборців.
Чому це відбувається? Ці виборці, як і більшість населення США, найбільше переймаються економічними питаннями та міграцією. Вони готові ігнорувати неприйнятні аспекти політики Трампа, якщо він зможе забезпечити їм покращення в економічному плані.
І, врешті-решт, третій аспект: незалежно від того, що говорить Трамп або як веде себе, він здатний ефективніше привертати увагу засобів масової інформації та майстерно імпровізувати.
Навіть негативна реклама – це все ще реклама.
Звісно ж, за менш як два тижні до виборів президента США рейтинги Трампа і Гарріс ще можуть суттєво змінитись. Зіграти свою роль у цьому можуть щонайменше три чинники.
По-перше, покращення економічної ситуації. Хай як Трамп упевнено лідирує серед виборців у питаннях економіки, Гарріс змогла незначно скоротити відрив від нього після більш оптимістичних даних із ринку праці США та зменшення інфляційного тиску.
По-друге, важливим аспектом є тема абортів, в якій Демократична партія демонструє значну перевагу над республіканцями. Це стало очевидним під час проміжних виборів 2022 року, коли демократам вдалося зберегти контроль у Сенаті та перемогти кілька кандидатів, яких підтримував Трамп, у різних штатах.
По-третє, ми спостерігаємо ескалацію конфлікту на Близькому Сході, яка в даний момент здебільшого вигідна колишньому президенту США. Зрозуміло, що новий виток напруженості лише підсилить цю тенденцію.
Не слід ігнорувати й менш значущі фактори, які, проте, можуть вплинути на ситуацію.
Хтозна, який "чорний лебідь" захоче пролетіти над американськими виборами.