Що сповільнює обмін речовин – нездорові звички.
Метаболізм людини включає в себе всі фізіологічні процеси, які взаємодіють між собою, перетворюючи спожиту їжу на енергію. Кожен організм має свій власний метаболічний ритм, що залежить від ряду чинників, таких як вік, стать, генетичні особливості та наявність певних захворювань. Незважаючи на індивідуальність вашого базового метаболізму, існують певні харчові звички, які можуть знизити його ефективність. Про найнебезпечніші з цих звичок розповідає Health Digest.
У Фокус. Стиль з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найцікавіші новини зі світу шоу-бізнесу та світського життя!
Доктор Кріс Мор, експерт у сфері фітнесу та харчування, зазначає, що багато людей вдаються до трьох видів діяльності, які насправді можуть нашкодити їхньому метаболізму більше, ніж принести користь. На його думку, одним з найбільш поширених помилок є ігнорування прийомів їжі.
"Коли ми зайняті, легко забути про прийом їжі, але це може призвести до того, що ми переїдемо пізніше через зростаючий голод і знижену спроможність ухвалювати раціональні рішення," - зазначає Мор. На щастя, впоратися з цією проблемою, яка може негативно вплинути на метаболізм, досить просто. "Я раджу дотримуватися регулярного графіка прийому їжі, щоб краще контролювати відчуття голоду."
У дослідженні, проведеному в 2021 році та опублікованому у журналі Current Biology, брали участь 12 дорослих осіб. Половина з них дотримувалася режиму харчування з 08:00 до 19:00, тоді як інша група споживала їжу з 12:00 до 23:00. Протягом восьми тижнів спостережень учасники першої групи продемонстрували більш значну втрату ваги та покращення метаболічних показників у порівнянні з другою групою.
Згідно з висновками доктора Кріса Мора, додавання цукру, натрію та менш корисних жирів у ультраоброблені продукти може сприяти переїданню. Він зазначає, що "переїдання призводить до надмірного споживання калорій, а надлишок калорій, у свою чергу, веде до збільшення ваги та розвитку супутніх захворювань, що викликає енергетичні збої та порушення метаболічних процесів". Дослідження, опубліковане в журналі Food Research International у 2023 році, підтверджує ці висновки, вказуючи на те, що вживання ультраоброблених продуктів має негативний вплив на мікробіом кишечника, що, в свою чергу, призводить до порушень обміну речовин.
Остаточна помилка в обміні речовин, від якої доктор Кріс Мор радить триматися подалі, полягає в недостатньому споживанні білків і клітковини. Ці компоненти не лише сприяють насиченню, але й забезпечують енергією. Особливо важливим є білок, якщо ви прагнете активізувати свій метаболізм.
Коли ви споживаєте білок, то змушуєте свій організм витрачати додаткову енергію на його розщеплення. Цей позитивний "термічний ефект" білка був задокументований і підтверджений у недавніх дослідженнях. Наприклад, у статті 2020 року в Journal of Obesity & Metabolic Syndrome обговорювалося кілька досліджень, у яких вивчали метаболічну цінність вживання великої кількості білка. Дослідники спостерігали кореляцію між харчуванням із високим вмістом білка і підтриманням ваги протягом від шести місяців до одного року, зокрема через передбачуваний термічний ефект білка.
"Постарайтеся додати у свій раціон більше цільних продуктів, як-от фрукти, овочі, нежирні білки і цільнозернові продукти", -- каже Мор. "Підтримка водного балансу також є ключовим чинником. Якщо звичайна вода вам не подобається, спробуйте додати часточку лимона, трохи ягід або огірок для різноманітності".
Нагадуємо про чотири компоненти, які сприятимуть активізації вашого метаболізму.
Раніше в Фокусі було зазначено, що споживання порожніх калорій на сніданок може сприяти набору ваги.