Чи будуть контролювати ухилянтів? Адвокати роз'яснили, як відеоспостереження може вплинути на процес мобілізації.
Як відеомоніторинг може змінити процес мобілізації?
У разі прийняття законопроекту № 11031 "Про єдину систему відеомоніторингу стану публічної безпеки", в Україні буде можливість здійснювати спостереження за громадянами у громадських місцях за допомогою відеокамер, розташованих по всій території країни.
Це повинно посилити заходи безпеки та сприяти швидшому виявленню злочинців правоохоронними органами. Проте деякі українці переконані, що в такий спосіб можуть почати переслідувати ухилянтів.
"Громадяни висловлюють занепокоєння з приводу того, як відеомоніторинг може вплинути на процес мобілізації. Проте, я вважаю, що пов'язувати ці два аспекти не доцільно, адже система відеонагляду розроблена для забезпечення безпеки населення від злочинних дій. В разі, якщо особа розшукується за скоєне правопорушення, її можна буде швидко виявити та затримати", - зазначає адвокат Ярослав Хлівний.
При цьому адвокат Дмитро Франчук заявляє, що є певні підстави вважати, що систему відеоспостереження зможуть використовувати для затримання ухилянтів.
"Якщо система продемонструє високу ефективність, тоді ідентифікація людей на вулицях стане значно легшою. Проте, це піднімає нові етичні виклики стосовно застосування технологій для цілеспрямованого контролю над певними групами населення," - зазначає Франчук.
Єдина система відеомоніторингу здійснюватиме спостереження, окрім публічних місць, ще й за стратегічними об'єктами.
"Постає питання щодо надійності цієї системи в умовах воєнного стану, коли заборонено фіксувати переміщення військових та їх техніки. Чи вдасться уникнути витоку цієї інформації - важко сказати. Проте ми сподіваємося, що розробники законопроекту врахували ці аспекти", - зазначає Хлівний.
Додамо, що за захист інформації із камер відеомоніторингу відповідатиме МВС. Дані зберігатимуть протягом 15 років.
"Враховуючи сучасні обставини, ці заходи здатні підвищити рівень безпеки життя в нашій країні. Проте залишається невизначеним, коли саме слід впроваджувати ці зміни, зокрема, чи доцільно робити це в умовах активних бойових дій", - зазначає Хлівний.
Система відеомоніторингу зможе розпізнавати обличчя (фото ілюстративне: Freepik)
Юристи підкреслюють, що численні держави вже мають практику реалізації систем масового відеоспостереження. Проте, їхня ефективність та наслідки можуть значно варіюватися в залежності від специфіки ситуацій. Найвідоміші приклади застосування таких технологій можна знайти в Китаї та Великій Британії.
Франчук вважає, що якщо цей закон буде ухвалений, то він може мати наступні наслідки: