"Тисяча Зеленського" не є чимось унікальним: розглянемо, що таке "Юліна тисяча" і "Вітіна штука".


Після "Юліною тисячі" бюджет обіднів аж на 5 млрд грн

Заява президента України Володимира Зеленського про виплату по 1 тисячі гривень українцям з 1 грудня викликала чимало запитань. У контексті цього в соцмережах згадують також про "Юліну тисячу" та "Вітіну штуку".

"Телеграф" надасть інформацію про згадані виплати, а також про їхню мету та терміни надання українцям у минулому. Державна фінансова підтримка не є новим явищем; навіть президент Зеленський не раз користувався цим механізмом з часу свого вступу на посаду. Тим не менше, суми таких виплат варіювалися.

У 2008 році Юлія Тимошенко, яка на той час обіймала посаду прем'єр-міністра України, пообіцяла кожному українцю виплатити тисячу гривень. Ці виплати були покликані компенсувати втрати, понесені людьми через радянський Ощадбанк. Хоча обіцяні кошти врешті-решт надійшли до громадян, державний бюджет внаслідок цього зазнав значних втрат, скоротившись на 5 мільярдів гривень.

Виплати по тисячі гривень українцям не стали новинкою, оскільки у 2012 році Віктор Янукович також пообіцяв подібну компенсацію. Ці кошти були призначені для відшкодування збитків 6 мільйонам вкладників Ощадбанку Радянського Союзу, чий капітал зазнав знецінення. У суспільстві ці виплати отримали прізвиська "Вітіна тисяча" або "Вітіна штука".

Однак тисяча гривень у 2008 та 2012 роках, а також у 2024 році - це абсолютно різні суми, які мають суттєво різну купівельну спроможність. За інформацією Forbes, тисяча гривень 2008 року в сучасних цінах дорівнює приблизно 6000 грн, тоді як у 2012 році ця сума вже становила близько 4400 грн. Наприкінці 2021 року, під час введення програми єПідтримка, її вартість в еквіваленті сучасних грошей становила всього 1150 грн.

У 2021 році була ініційована програма єПідтримка. Це стало відповіддю на серйозні економічні труднощі, викликані карантином через пандемію. Того року українці, які встигли зробити щеплення, отримали по 1000 гривень. Цю суму в народі охрестили "ковідною тисячею".

На початку масштабного вторгнення жителі країни отримали одноразову фінансову допомогу, яка дорівнювала розміру мінімальної заробітної плати, оскільки багато хто залишився без джерела доходу.

В даний момент президент Зеленський ініціює програму, в рамках якої українці отримають по 1 тисячі гривень. Здається, що для участі в цій програмі немає жодних обмежень. У народі ці виплати вже отримали прізвисько "Вовина тисяча".

Раніше "Телеграф" розповідав, що економіст оцінив рішення про 1000 грн від Зеленського.

Related posts