Хронічний стрес може спричинити труднощі з пам'яттю та посилити почуття тривоги | УНН


Вчені виявили, як тривалий стрес впливає на пам'ять і рівень тривожності. Дослідження, проведені на мишах, продемонстрували, яким чином стрес змінює здатність розрізняти нейтральні та негативні ситуації.

Дослідження, яке з'явилося в журналі Cell, вважається значним досягненням у науці, стверджують експерти. Виявлені результати можуть стати основою для створення нових лікувальних підходів для осіб, що страждають на ПТСР.

Пише УНН з посиланням на Nature.

Хронічний стрес, який накопичується і виходить з-під контролю, може суттєво вплинути на здоров'я людини, зокрема викликати проблеми з пам'яттю та провокувати панічні атаки.

Новий науковий проект, опублікований у журналі Cell, аналізує, як стрес впливає на процес формування пам'яті. Рюїчі Шігемото, нейробіолог з Інституту науки і технологій Австрії, розташованого в Клостернойбурзі, вважає результати цього дослідження значущим досягненням. Отримані дані можуть стати основою для створення нових терапевтичних підходів для пацієнтів із посттравматичним стресовим розладом та тривожними розладами.

Довідково

У дослідженні було проведено складний трирівневий експеримент з використанням мишей. На першому етапі вчені намагалися викликати стрес у деяких дорослих особин, вводячи їм ін'єкцію гормону стресу кортикостерону або поміщаючи їх у вузьку трубку на тридцять хвилин, що призвело до підвищення рівня цього гормону в їхньому організмі.

Після цього експериментатори помістили мишей у спеціальну камеру, розділивши їх на дві групи: одна з них перебувала у стресовому стані, а інша — ні. Протягом 30 секунд вони відтворювали звук середньої частоти, який не викликав ніяких емоцій. Після короткої паузи мишей знову помістили в камеру, де на протязі 30 секунд звучав високочастотний свист, що завершувався різким ударом по нозі, імітуючи загрозливу ситуацію.

Для того щоб оцінити, як миші зберігають спогади про отриманий досвід, вчені розмістили їх у незнайомому середовищі і спостерігали за їхньою реакцією.

Непіддані стресу миші завмирали переважно тоді, коли чули високочастотний свист, тоді як піддані стресу миші завмирали у відповідь на обидва звуки, що свідчить про те, що вони не могли розрізнити нейтральні та страшні події.

ЗМІ повідомляють: 80% дітей в Україні переживають різні прояви посттравматичного стресового розладу. 29 вересня 2024 року, 16:02 * 24784 перегляди

Подальші експерименти розкрили ланцюжок подій у мозку, які створили більшу енграму (біохімічну зміну, що виникає внаслідок зовнішньої стимуляції) у стресованих мишей.

У відповідь на негативний спогад формуються мікроенграмми.

Це схоже на оксамитову мотузку в нічному клубі: вона пропускає лише певні нейрони в нічний клу. Але під час стресу збуджуючі нейрони накачують мозок нейромедіатором, відомим як ендоканабіноїд. Це призводить до формування більших енграм. Іншими словами, оксамитова мотузка опускається, і багато нейронів можуть потрапити до цього ексклюзивного клубу

Група вчених змогла зменшити негативний вплив стресу на процеси пам'яті, використовуючи два препарати, серед яких є міфепристон, що отримав схвалення для проведення аборту на ранніх термінах. Проте дослідники зазначають, що ці ліки можуть спричиняти побічні ефекти, які не обмежуються лише мозком, тому їх використання у людей наразі є малоймовірним.

Related posts