У п’яти регіонах були затримані державні службовці, які організували схеми для ухилення від мобілізації.
Служба безпеки України та Національна поліція успішно припинили ще чотири схеми ухилення від мобілізації, які функціонували в різних частинах країни. Серед затриманих виявилися представники медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) та військово-лікарських комісій (ВЛК), а також власник приватного університету, у якого під час обшуків знайшли гранатомет.
Служба безпеки України виявила шахрайські схеми в Київській, Харківській, Рівненській, Кіровоградській і Львівській областях. У результаті операції було затримано осіб, які стояли за цими злочинними діями.
"Серед фігурантів -- чиновники МСЕК та військово-лікарських комісій, а також керівник приватного вишу та шахраї-рецидивісти. За суми від 5 до 20 тис. доларів вони допомагали військовозобов'язаним ухилятися від призову на підставі підроблених документів", -- йдеться у повідомленні.
Так, у Київській області викрито заступника голови ВЛК одного з районів області, який підробляв для ухилянтів медичні висновки про непридатність до служби за станом здоров'я.
Згідно з інформацією, отриманою в процесі розслідування, посадова особа була частиною організованої злочинної групи, що розробляла схеми для ухилянтів. Це угруповання було ліквідоване правоохоронними органами в квітні цього року.
У Харківській області, згідно з даними української спецслужби, контррозвідка СБУ затримала керівника військово-лікарської комісії Чугуївського району. Він займався продажем підроблених медичних довідок, які дозволяли ухильцям уникнути військового обліку.
За даними СБУ, у Львівській області було виявлено схему, що функціонувала в одному з приватних університетів.
"Згідно з наявними відомостями, власник університету та адміністрація навчального закладу здійснювали зарахування абітурієнтів на навчання поза межами ліцензованих річних квот, затверджених Міністерством освіти і науки. Це надавало можливість військовозобов'язаним отримувати відстрочки на основі документів "студента", - зазначається у звіті."
У Службі безпеки України зазначають, що під час обшуку у власника навчального закладу було знайдено протитанковий гранатомет, а також гвинтівки й карабіни, разом із майже 5 тисячами набоїв різних калібрів.
Затримано власника приватного університету, який був взятий під варту.
У Кіровоградській області було затримано двох рецидивістів-шахраїв, які займалися продажем фальшивих довідок про інвалідність ухилянтам. Для виготовлення підроблених документів зловмисники використовували свої особисті контакти в медико-соціальних експертних комісіях (МСЕК).
У Рівненській області ще п'ятьох осіб запідозрили в участі в корупційній схемі, пов'язаній з ухиленням від призову. Цю схему правоохоронці викрили в жовтні поточного року. Серед підозрюваних виявилися працівник МСЕК, керівниця місцевої лікарні та двоє медичних спеціалістів.
За всіма виявленими фактами затриманим було висунуто обвинувачення згідно з відповідними статтями Кримінального кодексу України: ч. 1 ст. 114-1 (перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань), ч. 3 ст. 332 (незаконне переправлення осіб через державний кордон України), ч. 3 ст. 358 (підробка документів, печаток, штампів та бланків, збут або використання підроблених документів, печаток, штампів, вчинене повторно), а також ч. 1 ст. 366 (службове підроблення).