У Байдена залишилось 76 днів після виборів, щоб вирішити проблеми в Україні: якими будуть кроки президента США?
Україна разом із своїми союзниками готуються до наслідків президентських виборів у США, обмірковуючи потенційні дії як Дональда Трампа, так і Камали Гарріс. Однак не менш важливим є питання того, які кроки може зробити президент Джо Байден на підтримку України, незалежно від результатів голосування 5 листопада. Байден залишиться на своїй посаді ще 76 днів після виборів. Для України було б доцільно використати цей період "міжцарів'я" як шанс змінити динаміку у війні з російським диктатором Путіним. Таку думку висловлює європейський оглядач Лі Хокстейдер у своїй колонці для The Washington Post.
Спочатку розглянемо, які кроки міг би вжити Байден для зміни перебігу війни в разі перемоги Трампа. Відповідно до сценарію, який активно обговорюється серед європейських союзників США в НАТО, Байден може в терміновому порядку надати Києву дозвіл на проведення ударів великої дальності з використанням армійських тактичних ракетних комплексів ATACMS, що постачаються Сполученими Штатами, по цілях в глибині Росії. Президент Володимир Зеленський вже протягом кількох місяців виступає за отримання такого дозволу, щоб мати можливість атакувати російські авіабази та інші об'єкти, з яких Москва здійснює агресію проти України. Автор статті зазначає, що Зеленський може послатися на кампанію Москви зі знищення українських електростанцій та інших цивільних об'єктів, що дає Києву як правову, так і моральну основу для самозахисту. Вашингтон має можливість і повинен активніше підтримувати Україну в захисті від очікуваних нових російських атак на енергетичну інфраструктуру, які можуть змусити українців страждати цієї зими.
Байден міг би також звернути увагу на посилення гібридного тиску з боку путіна на території НАТО, що передбачає узгоджену стратегію, яка включає диверсії, атаки безпілотниками, замахи на життя та радіоелектронні перешкоди для цивільної авіації в Європі. Представники НАТО вважають, що загроза з боку Росії щодо перерізання важливих підводних кабелів, які забезпечують Інтернет, також зростає. Досі Вашингтон і його союзники були в роздумах, намагаючись розробити адекватний захист. Час показати, що кремль повинен буде понести відповідальність за свої дії.
"Необхідно оцінити вартість певних дій," — зазначила Камілла Гранд, колишня високопосадовиця НАТО, нині працююча в Європейській раді з міжнародних відносин. — "Усі ці ситуації не повинні залишатися поза увагою та без наслідків."
Навіть невелика зміна імпульсу на користь України може допомогти запобігти спробам Трампа змусити Київ підкоритися москві. Деякі республіканці в Конгресі, можливо, не захочуть підривати позиції Зеленського, а отже, і партнерів Вашингтона по НАТО, саме в той момент, коли Україна набирає обертів.
Велика Британія та Франція, ймовірно, виступлять за надання Україні можливості завдавати ударів по російській території за допомогою західних ракет, які мають значно вищу швидкість порівняно з українськими безпілотниками. Лондон і Париж вже постачили свої ракети дальньої дії до арсеналу Києва, проте ці системи містять компоненти, вироблені в США, що означає, що їхнє застосування потребує схвалення Вашингтона.
Схвалення Байдена може також надати політичне прикриття канцлеру Німеччини Олафу Шольцу для відправки в Україну власних ракет великої дальності Taurus.
Зелене світло для ракет не є панацеєю. кремль перемістив деякі потенційні цілі вглиб російської території, за межі досяжності західних ракет. Але якщо світ чогось і навчився в цій війні, так це того, що Київ знайшов способи використовувати наявні у нього ресурси, щоб максимально збільшити ціну, яку платить путін.
"Тепер розглянемо, що Байден міг би зробити, щоб допомогти Україні в разі перемоги Гарріс -- і допомогти їй у переговорах. Найважливіше, що він може нарешті приєднати Сполучені Штати до союзників по НАТО, які виступають за надання Києву офіційного запрошення до вступу в Альянс, незважаючи на нечітку підтримку блоком "незворотного" шляху України до членства. Це створило б тиск на Німеччину, щоб вона послідувала цьому прикладу, а також на дві менші країни, які утримуються -- Угорщину та Словаччину. Це стало б першим кроком до гарантій безпеки, які могли б схилити Україну до мирної угоди на реалістичних умовах і дати сигнал путіну, що його неоімперські фантазії про підкорення України приречені на поразку".
Навіть якщо Україні буде надано офіційне запрошення до вступу в НАТО, сам процес інтеграції може тривати кілька років. Однак це відкриває для Гарріс можливість реалізації мирного, хоча й складного, порядку денного, підкреслює автор статті.
У співпраці з Альянсом їй необхідно буде розробити умови для захисту неокупованих територій нової держави-члена, кордони якої були порушені Росією. Це завдання є досить складним, проте воно ще більше підштовхне європейських союзників до збільшення витрат на оборону та посилення своїх військових можливостей, що залишаються єдиним надійним механізмом для стримування потенційної російської агресії в майбутньому.
"Незалежно від того, як успішно Байден зміг об'єднати західні альянси, Конгрес та американців на підтримку України, результатом цього є затяжна війна, яка триває вже близько трьох років, і це не можна вважати справжнім успіхом. Після виборів у нього буде остання можливість забезпечити Україні вигіднішу позицію. Він повинен її реалізувати," – зазначає Лі Хокстейдер.
Раніше "ФАКТИ" писали, що війна в Україні наближається до Третьої світової.