У Мертвому морі знайшли вражаючі соляні "кам'яні стовпи".


Рівень солоності в Мертвому морі настільки високий, що розсіл все ще менш щільний, ніж навколишня вода.

У рамках міждисциплінарного проєкту, організованого Центром Гельмгольца з екологічних досліджень, дослідники виявили метрові соляні трубки на дні Мертвого моря.

Структури, які нагадують димові труби, виникають внаслідок кристалізації мінералів. Найбільш відомими зразками є чорні курці, які можна знайти уздовж серединно-океанічних хребтів, а також туфові вежі, розташовані біля озера Моно, повідомляє Forbes.

Відомо, що чорні курці вивільняють гарячі рідини, багаті на мінерали, які стають причиною формування сірчаних і залізних мінералів, щойно ці рідини зіштовхуються з прохолодною морською водою. Проте, труби в Мертвому морі виникають внаслідок потоків надзвичайно солоних підземних вод.

Ґрунтові води з водоносних горизонтів, що оточують басейн Мертвого моря, протікають через товсті шари старих соляних відкладень, розчиняючи мінеральний галіт і впадаючи в озеро у вигляді висхідних соляних шлейфів. Зазначається, що це досить незвично, оскільки солона вода має вищу щільність, ніж прісна. Однак рівень солоності в Мертвому морі настільки високий, що розсіл все ще менш щільний, ніж навколишня вода.

"Завдяки тому, що щільність цього розсолу трохи менша, ніж щільність води в Мертвому морі, він піднімається вгору подібно до струменя. Хоча його форма нагадує дим, насправді це солона рідина", - зазначив доктор Крістіан Зіберт, гідрогеолог з UFZ та провідний автор нового дослідження під назвою "Новий тип підводних димарів, утворених галітом", яке було опубліковане в журналі Science of The Total Environment.

Зіберт та його команда досліджували, яким чином змінюється поведінка системи ґрунтових вод у даній місцевості, а також як водоносні горизонти прокладають нові маршрути через шари гірських порід як на поверхні, так і під дном Мертвого моря. Під час обстеження дна озера на глибині близько 30 метрів водолази виявили "димоходи".

Прямі спостереження показали, що труби ростуть винятково швидко - вони можуть вирости на кілька сантиметрів протягом одного дня - коли вода озера змушує розсіл спонтанно кристалізуватися після виходу з дна озера.

Безліч димоходів, зафіксованих на карті, мали висоту від одного до двох метрів. Проте вчені також зафіксували наявність справжніх гігантів, висота яких перевищувала сім метрів, а діаметр сягав двох-трьох метрів.

Варто підкреслити, що димоходи є не лише геологічним феноменом, але також можуть суттєво сприяти прогнозуванню карстових воронок.

Карстові вирви являють собою великі кратерні утворення, які виникають внаслідок розчинення значних шарів солі або інших мінералів, що легко розчиняються у воді, під поверхнею землі. Це може призводити до раптового обвалення порожнин. Зіберт поділився своїми думками:

"На сьогодні ніхто не може передбачити, де з'являться наступні карстові вирви. Вони також небезпечні для життя і становлять загрозу для сільського господарства та інфраструктури".

Дослідницька команда змогла довести, що димоходи з'явилися у місцях, де земля згодом обрушилася на значних площах. Ймовірно, що потік ґрунтових вод, який формує ці труби, також сприяє виникненню підземних порожнин в навколишніх районах. Протягом останніх кількох десятиліть уздовж узбережжя Мертвого моря з'явилися тисячі нових карстових воронок.

"Це перетворює білих курців на важливий інструмент для прогнозування, допомагаючи виявити райони, які можуть зіштовхнутися з обваленням у найближчій перспективі," - підкреслив Зіберт.

На Соломонових островах, розташованих у південно-західній частині Тихого океану, було виявлено найбільший у світі корал, який знаходиться у відмінному стані. Ця вражаюча колонія коралів, ймовірно, налічує понад 300 років.

Це відкриття має велике значення, враховуючи значний тягар, який океанське потепління та кліматичні зміни накладають на коралові рифи по всій планеті.

Related posts