У Верховній Раді підкреслюють необхідність розширення можливостей програми "єОселя" для внутрішньо переміщених осіб.


Про це заявила голова комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування Олена Шуляк, повідомляє РБК-Україна з посиланням на її виступ.

Вона підкреслила, що нещодавні зміни в державній програмі "єОселя", які були оголошені Урядом, спрямовані на покращення умов для внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Зокрема, зміни стосуються лише збільшення максимально допустимого віку житла, яке можуть придбати переселенці. Приємною новиною є те, що тепер їм дозволено купувати житло на вторинному ринку по всій Україні — тепер можна розглядати варіанти житла віком до 10 років, а не трьох, за умови надання експертного висновку, що підтверджує відповідність об'єкта Державним будівельним нормам і його придатність для проживання.

"Збільшення віку житла до 10 років замість трьох - безумовно значно розширює можливості людей, які були змушені залишати свої домівки, рятуючись від обстрілів і окупації. Річ у тім, що купувати житло на первинці означає необхідність чекати, поки його побудують. Натомість, вторинний ринок означає можливість вирішити житлове питання переселенців вже сьогодні. Більше того, слід враховувати, що вторинка подекуди доступніша з точки зору вартості", - наголосила Шуляк.

Згідно з інформацією, наданою порталом ЛУН, який регулярно аналізує ринок первинної нерухомості, у Кропивницькому, приміром, налічується лише два об'єкти, що відповідають критеріям програми. У Вінниці їх кількість зростає до приблизно десяти, а в Рівному — до 18. Проте, якщо розглянути ситуацію за межами обласних центрів, картина виглядає ще більш тривожною: знайти житло, яке відповідає вимогам програми, у таких містах, як Жмеринка чи Лубни, практично неможливо, зазначила депутатка.

Проте, за її словами, підвищення вікового порогу житла, яке переселенці можуть придбати за програмою "єОселя", недостатньо для того, щоб вважати вирішення їх житлової проблеми остаточним. Крім того, необхідно зменшити розмір початкового внеску для внутрішньо переміщених осіб з 20% до щонайменше 15%.

Річ в тім, зазначила Шуляк, за стандартних умов банки просять сплатити від 30% суми іпотеки, "єОселя" дозволяє зменшити внесок до 20%. Однак не завжди - деякі банки одразу просить ті самі мінімум 30%, мотивуючи це тим, що ціна на обрану квартиру вища за допустиму по програмі, або ж платоспроможність потенційного позичальника не переконлива. Крім цього, банк може наполягати на оплаті страхування іпотеки, разової комісії, послуг нотаріуса, відкриття рахунку, переказ коштів на рахунок продавця тощо.

Ще одна необхідна зміна - зменшення для ВПО відсоткової ставки за користування кредитом. На сьогодні кредитна ставка для військових-контрактників, силовиків, вчителів, медиків та науковців становить 3%, а для учасників бойових дій, ветеранів, переселенців та всіх, хто не має власного житла - 7%. Це не зовсім правильно, тож ми наполягаємо на тому, щоб цій категорії позичальників також дозволили користуватись державною іпотечною програмою під 3% річних.

"Підвищення доступності "єОселі" для переселенців не потребує розробки окремого законодавства - все це можна зробити на рівні підзаконних актів, тобто рішення у цьому питання виключно за урядом", - підсумувала Шуляк.

Related posts