Від їхніх рішень залежить, чи буде мобілізація: OBOZ.UA виявив у керівників МСЕК по всій Україні розкішні вілли, апартаменти біля узбережжя та синів, що працюють у ВЛК.


Після резонансного інциденту з Тетяною Крупою, головою Хмельницької обласної медико-соціальної експертної комісії (МСЕК), OBOZ.UA провело аналіз декларацій та фінансового стану багатьох її колег з інших регіонів. Серед них – авторитетні лікарі, які багато років очолюють комісії у своїх областях і мають досвід роботи в місцевих радах. Депутати обласних рад беруть участь у призначенні голів цих МСЕК. Важливо зазначити, що рішення цих комісій відіграють ключову роль у визначенні інвалідності та видачі "білого квитка" під час активних бойових дій.

Серед керівників обласних медико-соціальних експертних комісій OBOZ.UA виявив декілька осіб, які володіють розкішними маєтками та є латифундистами. Цікаво, що більшість цих чиновників, які працюють у медичній сфері, чесно відображають у своїх деклараціях активи на мільйони гривень, які не відповідають їх задекларованим доходам. Навіть без проведення обшуків та пошуків готівки в схованках, Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) могло б поставити цілком обґрунтоване запитання: "Звідки ж ці кошти?"

OBOZ.UA запускає нову серію статей, присвячених управлінню МСЕК в Україні та фінансовому становищу її керівників. У першій статті ми розглянемо голів МСЕК, які мають пристрасть до елітної нерухомості.

Син є активним учасником ВЛК, а невістка працює в МСЕК. Сім'я головної лікарки проживає у розкішному маєтку, незважаючи на невисокі доходи.

Вікторія Біволаріу стала головою чернівецької медико-соціальної експертної комісії у 2021 році. До цього, починаючи з 2016 року, вона виконувала обов’язки головного лікаря цієї установи. На відміну від багатьох своїх колег, Біволаріу ніколи не була членом жодної політичної партії та не обиралася до місцевої ради. За спеціальністю вона є лікарем-невропатологом і майже всю свою професійну діяльність провела в МСЕК, зокрема на керівних позиціях.

У минулому році керівник МСЕК отримувала в середньому 30,5 тисяч гривень щомісяця. Її чоловік, Альберт Біволаріу, заробляв близько 23,4 тисяч гривень на місяць, працюючи акушером-гінекологом у Чернівецькому обласному медичному діагностично-реабілітаційному центрі. У своїй декларації голова МСЕК також зазначила про невістку Наталію, яка, згідно з декларацією Біволарі, минулого року не мала офіційної роботи, і сина Олександра, котрий, за словами матері, відмовився розголошувати інформацію про свій дохід, внаслідок чого вона не змогла вказати ці дані.

Чому син керівника МСЕК не вказав свій дохід матері під час заповнення її декларації, залишається незрозумілим. Адже він сам уже заповнював декларацію за минулий рік і не мав можливості приховати інформацію про свої доходи. Середній заробіток становив 24,1 тисячі гривень щомісяця. Як з’ясувалося, з 2023 року Олександр працює в обласній лікарні, де виконує обов'язки лікаря-офтальмолога та є членом ВЛК.

У родині виникла певна плутанина з деклараціями. Вікторія Біволаріу вказала свою невістку Наталію у своїй декларації, однак не вказала жодних доходів чоловіка сина. При цьому, син у своїй декларації зазначив, що його дружина заробила 18,6 тисяч гривень за весь рік. Крім того, Вікторія зазначила у декларації свого сина та невістку, тоді як син не згадав у своїй декларації про матір та батька.

В своїх соцмережах Наталія Біволаріу зазначила, що працює в тому ж чернівецькому МСЕК. Щоправда, вона займає посаду лікарки-реабілітолога, ймовірно, не є членкинею ВЛК і тому декларацію не заповнила.

Таким чином, під наглядом Вікторії Біволаріу в МСЕК працює її невістка в ролі реабілітолога, а син з минулого року став членом ВЛК. У своїх соцмережах Олександр Біволаріу позиціонує себе як засновник магазину сонцезахисних окулярів та аксесуарів "Ясно Оптика", проте про свою діяльність у ВЛК, яка надає право на бронювання, молодий лікар не робить жодних згадок.

Альберт Біволаріу, чоловік керівника МСЕК, став власником трикімнатної квартири площею 73,4 квадратних метри в Чернівцях ще у 2003 році. Крім того, на його ім'я було оформлено і родинний будинок, який займає 224,7 квадратних метри і розташований в Остриці, неподалік від Чернівців.

Вікторія з 2005 року є власницею половини квартири в Острозі, загальною площею 64,5 кв.м. Її син має офіс у Чернівцях, площею 34,6 кв.м. (імовірно, це місце, де розташований його магазин), а також невелику квартиру площею 30,8 кв.м.

OBOZ.UA отримав витяг із реєстру прав на нерухомість і виявив, що родина голови чернівецької МСЕК володіє будинком в престижному передмісті Чернівців. Ця шестикімнатна резиденція займає понад 220 квадратних метрів. На території також є окремий гараж, навіс і господарська будівля, яка, згідно з зображеннями з Google Maps, виглядає більше як невеликий будинок, а не звичайний сарай.

Подружжю вдалось накопичити 18 тис. доларів та 14 тис. євро готівкою (це тільки те, що внесли в декларацію). На Альберта Біволаріу оформлено два автомобіля: Toyota Highlander (2015) та Nissan Leaf (2015). Крім медичних знань родина Біволаріу, ймовірно, також володіє особливими навичками фінансової грамотності. Бо як інакше пояснити, як з відносно невисокими зарплатами медиків державних закладів назбирати десятки тисяч в валюті, придбати великий будинок, трикімнатну квартиру та два автомобіля.

Син, який має російське громадянство, та нове житло в Одесі: яким життям живе керівник Миколаївської медико-соціальної експертної комісії.

Віра Бєлякова, яка очолює Миколаївську МСЕК, згідно з її декларацією, перебуває в статусі самотньої жінки. Вона розлучилась зі своїм чоловіком Геннадієм Максименком, а її син Олексій, як і його батько, має російське громадянство і живе окремо. Відзначається, що відповідно до декларації, її чоловік та син отримували фінансову підтримку від Віри. Протягом 2015-2018 років лише зарплата голови МСЕК була вказана як основне джерело доходу. У 2019 році між подружжям відбулось розлучення.

У деклараціях Бєлякової більше немає ані чоловіка, ані сина. Відомості про те, чим займаються її колишній чоловік і син, залишаються невідомими. Однак, повний тезка її сина, Максименко Олексій Геннадійович, володіє двома квартирами в Одесі. Натомість, повний тезка її колишнього чоловіка є власником чотирикімнатної квартири в Миколаєві.

Згідно з декларацією лікарки, її родина повинна була жити у достатньо скромних умовах. Наприклад, у 2018 році, коли єдиним джерелом доходу була її заробітна плата, лікарка отримувала в середньому 6,5 тисяч гривень на місяць. У минулому році Бєлякова заробила в середньому 43 тисячі гривень на місяць, враховуючи свою діяльність як голови медико-соціальної експертної комісії, кардіолога в тій же комісії та пенсійні виплати.

Після детального аналізу декларацій голови МСЕК виникає безліч питань. У 2022 році вона зазначила, що не має жодних фінансових активів або банківських рахунків. Це означає, що жінка повинна була б витрачати всю свою зарплату і жити без накопичень. Проте вже в травні 2023 року вона придбала квартиру в Одесі за 1,4 млн грн, не вказавши при цьому жодних боргових зобов'язань (кредитів чи позик) або додаткових доходів (подарованих коштів на покупку квартири, виграшу). Як лікарка змогла отримати майже 1,5 млн грн у 2023 році, якщо в 2022 році офіційно не мала жодних заощаджень, залишається загадкою.

OBOZ.UA провів аналіз витягів з реєстру прав на нерухоме майно та виявив квартиру голови МСЕК в Одесі. Це велике однокімнатне житло площею 46 квадратних метрів, розташоване в сучасному житловому комплексі "Альтаїр". До пляжу можна дістатися всього за 8 хвилин на автомобілі. Крім того, Бєлякова володіє ще двома квартирами в Миколаєві, розташованими в одному з будинків на бульварі Бузький — трикімнатною та однокімнатною.

Очільник МСЕК володіє розкішним особняком у престижному районі передмістя.

Михайло Кулаєць, який очолює Івано-Франківську медико-соціальну експертну комісію, є одним із найбільших землевласників серед керівників медичних установ в Україні. Лише у минулому році він став власником шести нових земельних ділянок. Крім того, у його володінні є кілька житлових будинків поблизу Івано-Франківська. Наприклад, за даними реєстру прав на нерухоме майно, він є власником домогосподарства у селі Угринів, хоча площа будинку в реєстрі не вказана.

Проте OBOZ.UA вдалося виявити даний будинок на карті, а також знайти попередні документи, що стосуються нерухомості. На території розташовані дві будівлі. Основний маєток має два поверхи і площу 260 квадратних метрів. Угринів - це елітне передмістя, що знаходиться лише за три кілометри від Івано-Франківська. Подібні будинки тут пропонуються на продаж за ціною від понад 5 мільйонів до 15,3 мільйона гривень.

Дружина голови МСЕК Галина працює в коледжі (займає посаду заступниці директора). Минулого року її середня місячна зарплата складала 37,1 тис. грн. Тоді як Михайло Кулаєць в середньому заробляв всього 23,3 тис. грн. У подружжя є вже доросла донька, яка працює лікаркою та вже давно не залежить від своїх батьків. У Кулаєць немає жодних збережень, накопичень в банках.

OBOZ.UA також планує звернутися до НАЗК з запитом про роз'яснення процесу перевірки декларацій, а також про причини, чому майно чиновників не відповідає їхнім задекларованим доходам, і чому не проводяться жодні розслідування, що стосуються можливих зловживань.

Related posts