Віталій Портников: Чому Шольц вирішив зустрітися з Путіним? -- Блоги | OBOZ.UA


Перша за майже два роки телефонна розмова федерального канцлера Німеччини Олафа Шольца із російським керівником Володимиром Путіним, зрозуміло ж, стала справжньою дипломатичною сенсацією - хоча канцлер попередньо попереджав про можливість такого контакту, пише Віталій Портніков для radiosvoboda.org.

Для Кремля ця розмова стала насамперед демонстрацією того, що ізолювати Путіна від лідерів світу - й не тільки від лідерів "глобального Півдня", з якими у російського очільника регулярні контакти, але й від лідерів Заходу - не вдалося. А от навіщо ця розмова самому Олафу Шольцу?

По-перше, не слід недооцінювати вплив на дипломатичні процеси, який матиме перемога Дональда Трампа на президентських виборах у США. Новообраний президент відкрито заявляє про своє бажання вести переговори з Путіним. У цій обставині європейські лідери можуть вважати за доцільне ініціювати діалог першими, щоб зрозуміти реальні погляди керівника Росії. Не лише в Україні існує небажання, щоб хтось вирішував питання без участі українців; європейські країни також прагнуть уникнути такого сценарію.

По-друге, європейські партнери можуть віддати перевагу розпочати переговори з Путіним саме через Шольца, оскільки, на їхню думку, федеральному канцлеру нічого не загрожує. Правляча коаліція в Німеччині фактично розпалася одразу після перемоги Дональда Трампа на виборах, а питання недовіри до чинного уряду стало лише формальністю. Після можливих дострокових парламентських виборів Олаф Шольц навряд чи зможе зберегти своє місце на посаді канцлера, а також у великій політиці загалом. Тому, на відміну від інших провідних лідерів Європи, канцлер не має чого втрачати — хай веде бесіди та вислуховує звичні закиди і вимоги Путіна.

По-третє, сам Олаф Шольц може вважати, що така розмова якраз не створює йому проблем як канцлеру, але посилює його авторитет серед потенційного електорату соціал-демократів як людини, яка, з одного боку, допомагає Україні і не здає свої позиції у переговорах з Путіним, а з іншого боку - готовий використовувати дипломатичний потенціал. І це, так би мовити, вже передвиборчий мотив, адже соціал-демократи завжди тяжіли до діалогу з Москвою навіть у найкритичніших ситуаціях.

Путін відправив Шольца

Проте, якщо канцлер мав намір не лише вести бесіду, а й осягнути, як змінилися погляди Путіна на війну та можливі шляхи вирішення конфлікту, він досягнув цього, хоча й не виявив значних змін. Лідер Росії просто повторив у розмові з федеральним канцлером всі ті жорсткі вимоги, які висуває Україні та Заходу з 2022 року.

Щоб Шольц не відчував себе занадто комфортно, Путін направив федерального канцлера ознайомитися з промовою, яку він виголосив у російському МЗС напередодні мирного саміту. Цей документ виявився ще жорсткішим і радикальнішим, ніж ті умови, які обговорювалися між Путіним і Шольцом.

Тепер кожний західний лідер, принаймні, усвідомлює, з якою позицією очільника Росії він зіткнеться, якщо побажає поговорити з Путіним про закінчення війни. І Дональд Трамп тут - зовсім не виключення, можливо тому новообраний американський президент заговорив про "важку роботу" заради закінчення російсько-української війни.

Адже "елементарні" бесіди з Путіним тут точно не допоможуть.

Related posts