Як матерям знаходити час для себе - поради від психологині Антоніни Сорочинської.
Психолог організації "Голоси дітей", що займається благодійною діяльністю.
Скільки часу слід присвячувати відпочинку, щоб залишатися енергійною матір'ю, та де знайти моменти для себе? Відповіді на ці питання надає психологиня благодійної організації "Голоси дітей" Антоніна Сорочинська, яка також ділиться своїм досвідом материнства.
Підписуйтесь на корисний легкий контент в Instagram
Психолог підкреслює, що для дитини важливо мати надійного дорослого поруч: "Основним ресурсом у батьківстві є емоційна підтримка. Це означає, що батьки повинні бути готові справлятися з емоціями дітей, їхніми кризами і навіть істериками. Якщо ж батьки відчувають себе виснаженими, діти також можуть втратити цю необхідну опору".
Здатність батьків до стабільності та ефективності у багатьох аспектах залежить від того, наскільки вони відпочили, зазначає Сорочинська: "Війна змінила пріоритети, і багато хто змушений відкладати свій відпочинок на 'кращі часи'. Але це не найкраща стратегія. Внаслідок війни зріс загальний рівень стресу, і для відновлення, щоб знову відчути себе енергійними та натхненними, може знадобитися більше часу. Тому важливо регулярно поповнювати свої ресурси".
Наприклад, Алла, мати двох дітей, віком 6 і 14 років, ділиться своїми переживаннями: під час війни їй стало складніше зосередитися на роботі, а також потрібно більше часу для виконання завдань. Вона зазначає: "Відчуття виснаження приходить швидше і стає більш відчутним".
Батькам часто важко дозволити собі відпочити, каже психологиня, "бо у "спадок" від Радянського Союзу українцям дісталося уявлення, що жертовність - запорука благополуччя у родині. Насправді - це запорука вигорання. Часто у роботі з підопічними фонду чую про те, що "спочатку діти, а потім коли-небудь я". Це облудна стежка, бо батьки також показують дітям приклад. Мама не може навчити турботі про себе дитину, якщо не робить цього сама".
Одним із цікавих явищ у психології є "пусте гніздо". Коли діти стають дорослими і залишають батьківський дім, батьки можуть відчувати себе самотніми та занедбаними. Щоб уникнути цих негативних емоцій, психологи рекомендують наповнювати своє життя новими враженнями, такими як робота, захоплення та спілкування з друзями.
"Я відчуваю гармонію тоді, коли мої життєві ролі (мати, донька, дружина, співробітниця, подруга) змінюються, не зациклюючись на одній", - підтверджує її слова Поліна, мама двох дітей 16-ти та 11-ти років.
Ключовим аспектом для якісного відпочинку є відсутність турбот про інших. Адже піклування про близьких завжди вимагає значних зусиль.
Якщо ми "відпочивали", але не почуваємося відновленими, енергійними, можливо, це не той відпочинок, який потрібен.
У кожного з нас існують свої індивідуальні потреби та смаки, що наповнюють або, навпаки, виснажують. Для деяких людей, наприклад, процес приготування випічки або робота на присадибній ділянці може стати джерелом натхнення, тоді як для інших це може бути виснажливим заняттям.
Психологиня радить сформувати так звану валізку ресурсних активностей. Це мають бути різні за часом заняття. Наприклад: читання книги, кава з тістечком, йога, прогулянка в парку, посиденьки з подругами, похід у гори тощо.
"Самоаналіз є ключовим елементом у процесі покращення психічного здоров’я. Запрошуємо вас дослідити свої емоції: що приносить мені радість? Які активності дарують мені відновлення?" - зазначає Сорочинська.
Автор підкреслює важливість планування відпочинку: "Вибір стратегії залежить від кількості дітей, їхнього віку та умов життя родини. Для деяких сімей варіантом може стати допомога родичів чи друзів, найм бебісітера, тоді як інші не мають такої можливості. У когось діти вже підросли і потребують менше уваги, а в інших — зовсім маленькі, які вимагають значних зусиль та ресурсів".
Навіть за умов обмежених можливостей, психологиня рекомендує не забувати про себе. Важливо знаходити час для відпочинку і зосереджуватися на власних потребах. Робіть невеликі кроки, які сприятимуть поліпшенню вашого самопочуття та настрою.
"Незалежно від обставин, тричі на тиждень я відвідую стадіон для занять спортом. Іноді вдається виділити час на читання книг. Проте на творчість, на жаль, вільного часу не вистачає, хоча бажання займатися цим велике", - ділиться своїми думками ще одна мама двох дітей, віком 7 і 10 років.
"Останнім часом почала помічати, що ресурсу немає вже і дуже хочеться його відновлювати. Зʼявилося бажання відчувати себе жінкою, тож почала робити мейк-ап частіше, фарбувати волосся та робити доглядові процедури для себе, - додає Оля, мама 8-річного сина. - Для мене ці кроки маленькі, але довгоочікувані. Вони дають мені трохи ресурсу і наче повертають в стан, коли війни не було, все давалося легко та здавалося зрозумілим".
Зазвичай Антоніна Сорочинська рекомендує до валізки ресурсних активностей включати спорт: йогу, фітнес, танці - на власний смак. Спорт виводить з організму кортизол, гормон стресу. Це допомагає звільнитися від тривоги.
Ще один спосіб - волонтерство. Спілкування у колі однодумиць, щирий сміх і спільний внесок в перемогу - все це позитивно впливає на самопочуття, бадьорить, надихає.
"Я проходжу через складний етап у своєму житті, опинившись у незнайомому місті, далеко від рідних. Тут немає друзів, постійна тривога і відчуття необхідності бути на сторожі, адже небезпека завжди поруч, - ділиться Юлія, мати 15-річного хлопця. - Проте я намагаюся слухати власні почуття, жити моментом, хоч це інколи вкрай важко. Мій емоційний стан нагадує гойдалки. Я відвідую соціальні осередки, де отримую справжню підтримку, спілкування та допомогу. Завдяки психологам і групам я дізнаюся багато нового та корисного, знаходжу відповіді на свої запитання і намагаюся реалізувати отримані знання на практиці. Оскільки моєму сину 15 років, у мене є достатньо часу для себе. Я почала відвідувати курси англійської мови, займатися йогою та скандинавською ходьбою, а також відвідувати різноманітні майстер-класи з вишивки та малювання. Крім того, я приєдналася до групи дівчат, які плетуть сітки, що надихає мене. Я усвідомлюю, що можу допомагати нашим захисникам і хоча б трішки наближати нашу перемогу."