Її збудували люди: велетенська конструкція має вплив на обертання планети Земля.


Ця модифікація хоча й незначна, проте має велике значення для створеного людиною об'єкта.

Гребля "Три ущелини" в Китаї є найбільшою гідроелектростанцією на планеті і вважається справжнім "гігантом" в світі інфраструктури. Іноді можна почути, що величезні розміри дамби настільки значущі, що вони здатні впливати на обертання Землі. І це не безпідставні висловлювання, як зазначає IFLScience.

Гребля "Три ущелини", що знаходиться в центральному Китаї, в провінції Хубей, перетинає найдовшу річку Євразії - Янцзи. Вона використовує течії води з трьох сусідніх ущелин - Цюйтанся, Уся та Сілінся - для обертання турбін і генерації електричної енергії.

Заяви про те, що вона може змінювати обертання Землі, ймовірно, ґрунтуються на статті NASA від 2005 року. У ній досліджувалося, як катастрофічні землетрус та цунамі в Індійському океані у 2004 році вплинули на обертання нашої планети.

У статті розглядалося, яким чином зміна маси на Землі може незначно вплинути на момент інерції нашої планети — фізичну концепцію, що описує, наскільки важко обертати об'єкт навколо певної осі. Це аналогічно тому, як фігурист може збільшити швидкість свого обертання, притискаючи руки до тулуба.

Подібним чином, обертання нашої планети може зазнати змін внаслідок землетрусу через переміщення тектонічних плит. Дослідники з NASA виявили, що це відбулося в 2004 році після землетрусу в Індійському океані. Завдяки коливанням у сейсмічній структурі Землі, цей землетрус призвів до зміни розподілу мас, в результаті чого тривалість доби скоротилася на 2,68 мікросекунди.

Теоретично, потужний зсув води може викликати подібні наслідки. У 2005 році Бенджамін Фонг Чао, геофізик з Центру космічних польотів імені Годдарда NASA, зазначив, що китайська гребля здатна утримувати до 40 кубічних кілометрів води. За його підрахунками, така зміна маси може призвести до збільшення тривалості дня на 0,06 мікросекунди, а також зсунути положення полюса Землі приблизно на 2 сантиметри.

Це не є величезною кількістю, навіть якщо зіставити з впливом землетрусів. Проте, коли мова йде про об'єкти, зведені людиною, це має значне значення.

Люди можуть вплинути на обертання Землі й іншими способами. Наприклад, подібний ефект має зміна клімату, пов'язана зі зростанням концентрації парникових газів. У міру підвищення температури полярні крижані шапки тануть, а тропічні моря піднімаються, що призводить до більшого скупчення мас на екваторі планети, ніж її полюсах. Ефект незначний для нашого повсякденного сприйняття життя на планеті Земля, але він може призвести до плутанини для надточних пристроїв вимірювання часу, таких як атомний годинник.

Нагадаємо, що в 2022 році дослідники повідомили про те, що 29 червня Земля зафіксувала новий рекорд у швидкості свого обертання навколо осі.

Related posts