Знищення російського Су-30СМ за допомогою ПЗРК у Чорному морі є безпрецедентною подією, зазначає експерт.
Про це у коментарі YouTube-каналу РБК-Україна заявив головний редактор Defense Express Олег Катков.
"Ця подія є унікальною. Адже збиття Су-30СМ з ПЗРК створює досить складну ситуацію. Особливо важливо врахувати, що це потрібно виконувати, перебуваючи на човні посеред Чорного моря. Це дійсно винятковий випадок," - підкреслив він.
Експерт зазначив, що існують відеозаписи від ГУР Міністерства оборони, на яких видно, як розвідники під час подібної операції, що стосується морських платформ, вели вогонь з ПЗРК по російським літакам. Однак їм вдалося досягти своєї авіабази.
"Отже, в будь-якому разі це подія, що не має регулярного характеру. Це дійсно особливий випадок. І тут йдеться про героїзм українців," - зазначив Катков.
На запитання про наявність аналогічних операцій, фахівець зазначив, що це непросте питання. Однак, існує ймовірність, що вже мали місце інциденти з ліквідацією ворожих літаків за допомогою ПЗРК.
"Тому що є великий перелік втрат у РФ, який відбувся під час початку повномасштабного вторгнення, коли російська авіація працювала безпосередньо над бойовими порядками українських захисників. Була спроба захопити тотальну перевагу у небі. Точніше навіть ворог вірив у те, що він це зробив. Але от якраз у перші дні вторгнення отримав величезні втрати в авіації відповідно до офіційної статистики. І втрати були. Сказати те, що там треба розбирати кожен епізод і дивитися, чи було збито з ПЗРК, чи були збиті з ПЗРК Су-30СМ, чи це були інші машини", - сказав експерт.
Він нагадав, про випадок знищення Су-34 прямо над Черніговом. За його словами, літак був збитий з ПЗРК. Катков підкреслив, що це була складна операція.
Отже, інциденти дійсно мали місце. Але, знову ж таки, збити літак за допомогою переносного зенітного ракетного комплексу - це завдання, яке в комп'ютерних іграх може виглядати просто. (У реальному житті - ред.) це надзвичайно складно. Дозвольте пояснити, чому це так. Справа в тому, що для того, щоб ефективно використовувати ПЗРК, потрібно активувати його в той момент, коли ціль наближається. Для кращого розуміння, у вас є приблизно 5 секунд, щоб підготувати систему до стрілянини, враховуючи час, необхідний для приведення комплексу в бойовий режим. Якщо ви відреагуєте занадто рано, літак може вийти з зони ураження ще до того, як ви зможете здійснити постріл, - зазначив експерт.
Під час використання ПЗРК важливо дати час на охолодження головки ракети, а також почекати, поки вона зафіксує ціль. До того ж, слід враховувати максимальну дальність запуску, яка має велике значення.
"Якщо ракета запускається, наприклад, по сліду літака, то існує ймовірність, що літак просто вийде за межі зони ураження. Якщо ж запуск відбувається занадто пізно, літак все ще може уникнути ураження. Отже, в реальному житті ситуація набагато складніша, аніж у комп'ютерних іграх. Ефективність переносних зенітних ракетних комплексів (ПЗРК) не демонструє особливо високих результатів. Це пов'язано не лише з високою майстерністю, але й з певною долею військової удачі", - підкреслив Катков.