2 листопада: сьогодні в церковному календарі відзначається свято, у цей день вшановують пам'ять певних святинь.


Розповідаємо, яке церковне свято відзначають 2 листопада за новим і старим стилем, які заборони дня, у кого іменини.

2 листопада, згідно з новим церковним календарем, вшановують святих Акіндіна, Пігасія, Анемподиста та разом з ними семи тисяч мучеників. Цей день також відомий як Михайлівська батьківська субота. У нашому матеріалі ми розглянемо традиції та прикмети, пов'язані з 2 листопада, а також дізнаємося, яке церковне свято відзначається сьогодні за старим стилем.

У 2023 році Православна церква України впровадила новий календарний стиль, внаслідок чого православні свята з фіксованими датами відзначаються на 13 днів раніше. Проте деякі віряни все ще дотримуються традиційного календаря, адже можливість зберігати старий стиль залишається за релігійними громадами та монастирями.

Православна церква 2 листопада за новим календарем (15 листопада за старим) відзначає день пам'яті святих Акиндина, Пигасія, Анемподиста та семи тисяч мучеників, які стали жертвами за свою віру в Ісуса Христа.

Акіндін, Пігасій та Анемподист, які жили в IV столітті, займали посади придворних у перського царя Сапора II.

Чоловіки таємно сповідували християнство, бо в ті часи християн переслідували. Але на наближених царя донесли і всіх викликали їх на суд. Усі троє визнали, що вірять у Христа, тож їх засудили до тортур. За переказами, сам цар у цей час почав богохульствувати, і один із мучеників, не бажаючи чути це, вигукнув: "Нехай будуть безмовні твої вуста!" Тієї ж миті цар онімів. Правитель просто збожеволів від цього, рвав на собі волосся, зірвав мантію, але заговорити не міг. Тоді Акиндин пожалів його і позбавив від німоти ім'ям Господнім. Але цар вважав це чаклунством і наказав катувати чоловіків вогнем. Вони, як і попередні, не увінчалися успіхом - пішов дощ і все загасив. Багато хто з народу, зокрема й мати царя, бачачи це, увірували в Христа. Святі закликали тих, хто увірував, прийняти хрещення цим дощем. Тоді цар оголосив, що мучеників стратять, але дозволять поховати.

Разом зі святими загинули також 7 тис. християн, які прославили Христа, зокрема й мати царя Сапора Другого.

Сьогодні, за юліанським календарем, православні віряни вшановують пам'ять великомученика Артемія Антіохійського. Раніше УНІАН повідомляв про сьогоднішнє церковне свято, яке святкується за старим стилем, а також про те, які дії є бажаними, а які - небажаними в цей день.

За прикметами дня можна судити, якою будуть погода найближчим часом і врожай наступного року:

У народі 2 листопада отримав назву Акиндин і Пигасій, а також Житниця. У минулі часи в цей день уникали обробки льону та конопель, а також займалися сушінням зерна в стодолах. Починаючи з цього моменту, дні поступово вкорочуються, а ночі стають все довшими, тому всі турботи по господарству переносять до оселі.

На церковне свято 2 листопада, як і в будь-який інший день, церква відкидає будь-які прояви лихослів'я, конфліктів, пліток, осуду та наклепів, а також жадібність і заздрість. Важливо не відмовляти тим, хто звертається по допомогу.

Що сьогодні не рекомендується робити згідно з народними прикметами: сваритися, байдикувати, залишати вогонь без нагляду, оскільки це може призвести до пожежі. Крім того, не варто вирушати у тривалу подорож чи позичати гроші - краще відкласти ці справи на інший день.

Сьогодні в православній традиції віряни звертаються з молитвами до святих Акиндина та Пигасія, які вважаються покровителями зерносховищ і охоронцями від вогню. Віряни просять у святих захистити свої врожаї та домівки від вогняної стихії.

2 листопада, напередодні Собору Архістратига Михаїла (8 листопада за новим стилем), проходить Михайлівська батьківська субота. Її немає в церковному календарі, але день вважається поминальним. Традиційно на Михайлівську суботу йдуть до церкви, щоб помолитися за померлих близьких, несуть "панахиду" і відвідують кладовища.

В народних традиціях існує повір'я, що перед заходом сонця варто вибачитися перед тими, кого могли ненавмисно образити. Вважається, що це допоможе звільнитися від багатьох неприємностей у житті.

Сьогодні за церковним календарем святкують іменини Костянтин, Домініка, Альберт, Леопольд та Маркіян.

Згідно з календарем за старим стилем, святкують день ангела Артемій, Олександр, Федір, Михайло, Ірина, Павло, Леонід, Герасим, Герман, Микола, Петро та Іван.

Related posts