КЖЕ висловила публічне обурення журналісту та онлайн-ресурсу "Телеграф" у зв'язку з публікацією про забудову території урочища Китаїв.
Комісія зазначає, що під ім'ям цього журналіста були опубліковані інші роботи, які можуть виявляти ознаки політичного чи економічного впливу.
Комісія з журналістської етики (КЖЕ) висловила думку, що стаття, опублікована в інтернет-виданні "Телеграф" авторства журналіста Дмитра Романова під назвою "В Києві у Китаїві під гаражами та мотлохом раптово захотіли шукати кістки гетьмана Сагайдачного" від 17 травня 2024 року, не відповідає вимогам пункту 6 Кодексу етики українських журналістів. В результаті цього КЖЕ оголосила журналісту та онлайн-медіа публічний осуд. Таку інформацію містить офіційне повідомлення Комісії.
У повідомленні йдеться, що до Комісії з журналістської етики 31 травня 2024 року надійшла скарга від Марини Коваленко на матеріал інтернет-видання "Телеграф" за авторством журналіста Дмитра Романова "В Києві у Китаїві під гаражами та мотлохом раптово захотіли шукати кістки гетьмана Сагайдачного", що був опублікований 17 травня 2024 року.
У статті йдеться про ситуацію, що склалася навколо земельної ділянки в Голосіївському районі Києва, де, ймовірно, можуть знаходитися археологічні артефакти. Цю територію було передано в оренду ТОВ "Київська овочева фабрика".
На засіданні Постійної комісії Київради з питань культури, туризму та суспільних комунікацій постало питання про сумнівні дії орендаря землі та зобов'язання його провести археологічні дослідження.
Автор статті висвітлює обговорення серед учасників, які виявили здивування стосовно ухваленого рішення про проведення відповідних досліджень. Він також наводить аргументи, що орендовані земельні ділянки не пов'язані з археологічною пам'яткою і були частиною комунальної власності.
"Заявниця вбачає у матеріалі маніпуляції суспільною думкою, оскільки в ньому озвучуються недостовірні тези, окремо перевірені прихильниками її петиції за захист урочища Китаїв. Вона також стверджує, що у матеріалі можуть бути порушення балансу думок", -- йдеться у повідомленні.
7 серпня 2024 року Комісія надіслала запит до інтернет-видання, просячи надати свої коментарі стосовно можливих порушень пунктів 6 та 10 Кодексу етики українського журналіста, які були згадані у скарзі. Проте, реакції з боку онлайн-медіа не надійшло.
"Комісія не може стверджувати, що обговорюваний матеріал базується на неправдивій інформації. Навіть з тих тез, які були наведені заявницею у скарзі, видно, що стаття Дмитра Романова, в будь-якому випадку, інтерпретує висловлювання, зроблені під час засідання комісії Київради, а також спирається на один з попередніх матеріалів "Телеграфу", посилання на який вказане в тексті новини і в якому міститься карта зонування земель. Право на вибір інтерпретації інформації, поданої під час таких засідань, безперечно, належить до сфери редакційної свободи медіа. Крім того, його не можна вважати ні незбалансованим, ні упередженим щодо будь-якої зі сторін — як потенційних забудовників, так і авторів петиції, які прагнуть захистити земельну ділянку, що прилягає до їхніх домівок", — зазначають у КЖЕ.
Також зазначається, що в матеріалі "Телеграфу" існують суттєві недоліки в повноті викладу інформації. З тексту неясно, чому розгляд петиції має значення, які інтереси може мати забудовник стосовно цієї земельної ділянки, а також чому питання проведення археологічних розкопок є ключовим для авторів петиції.
Після вивчення цього матеріалу у споживача інформації може з'явитися більше питань, ніж відповідей. Проте, одночасно, йому не вистачатиме відомостей про те, де шукати додаткову інформацію, оскільки у тексті навіть не наведено посилань на відео засідань постійної комісії Київради.
Окремі аспекти матеріалу викликають упередженість на користь "Київської овочевої фабрики". Наприклад, журналіст, згадуючи про відсутність суспільного інтересу до ділянки, одразу ж зазначає, що роботи на цій території розпочалися ще у 2007 році. Це не лише суперечить його ж аргументам, але й частково знецінює зусилля активістів, які намагаються захистити своє середовище в Китаєві. Такі недоліки в матеріалі вказують на порушення вимог пунктів 6 та 9 Кодексу етики українського журналіста, - підкреслюють у комісії.
Отже, комісія дійшла висновку, що матеріал, опублікований інтернет-ресурсом "Телеграф" під авторством журналіста Дмитра Романова, з назвою "У Києві у Китаїві під гаражами та мотлохом раптово захотіли шукати кістки гетьмана Сагайдачного" від 17 травня 2024 року, не відповідає вимогам пункту 6 Кодексу етики українського журналіста. У зв'язку з цим, журналіст та онлайн-видання отримують публічне осудження.
Крім того, Комісія зазначає, що існує матеріал, який має схожий зміст із публікацією інтернет-ресурсу "Телеграф", але написаний іншим автором. Цей текст був опублікований 17 травня 2024 року в журналі "Ділова столиця" під заголовком "Серед гаражів і мотлоху: у Києві несподівано вирішили знайти останки гетьмана Сагайдачного", -- йдеться у повідомленні.
Комісія також підкреслює, що під ім'ям журналіста були опубліковані й інші роботи, які можуть демонструвати ознаки політичної чи економічної заангажованості.
"Хоча Комісія не може дійти однозначного висновку щодо характеристики розглядуваного матеріалу як замовного, низка медіа, які, відповідно до досліджень громадських організацій з медіамоніторингу, розміщують так звану "джинсу", діють подібним чином.
З цією метою вони формують фальшиві профілі, які не асоціюються з реальними особами, що суттєво зменшує ймовірність притягнення когось до відповідальності за розповсюдження подібних матеріалів. Подібна практика, загалом, повинна бути засуджена та виключена з діяльності медіа", -- зазначили у КЖЕ.
Нагадаємо, раніше Комісія з журналістської етики (КЖЕ) встановила порушення пунктів 9 і 15 Кодексу етики українського журналіста в одному з матеріалів сайту "Гребінка" і винесла редакції попередження.