Латвія продовжить виділяти 0,25% від свого ВВП на підтримку України, заявив Рінкевичс.


Латвія продовжить виділяти 0,25% свого ВВП для підтримки України.

Про це заявив президент Латвії Едгарс Рінкевичс під час спільної пресконференції з генеральним секретарем НАТО Марком Рютте на латвійському полігоні Адажі, повідомляє кореспондент Укрінформу.

"Ми спостерігаємо за подіями в Україні. Я повідомив генеральному секретарю, що Латвія продовжить надавати допомогу Україні в розмірі 0,25% від нашого ВВП, що вже закладено в бюджет на 2025-2026 роки. Вочевидь, нам також необхідна підтримка від НАТО, щоб забезпечити Україну всім необхідним і зробити це негайно. Україні слід мати можливість вільно використовувати на полі бою все, що вона отримала, без жодних обмежень," - підкреслив Рінкевичс.

Він підкреслив, що партнери повинні активізувати свої зусилля для зміцнення Альянсу, зокрема шляхом підвищення фінансування оборонних і безпекових секторів, яке має становити не менше 2% від валового внутрішнього продукту.

Латвія наразі виділяє 3,4% свого ВВП на оборонні потреби. Ситуація в Україні чітко демонструє, що агресивна політика Росії та її союзника Білорусі не має наміру зупинятися. Вони продовжують розробляти та тестувати нові види озброєнь, прагнучи зміцнити свій статус як глобальної сили. В цих умовах країни-учасниці більше не можуть обмежуватися лише 2% від ВВП на оборону; необхідно виділяти набагато більші кошти. На мою думку, 2,5 або навіть 3% є мінімальною межею, яку потрібно враховувати, - підкреслив президент Латвії.

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте висловив вдячність за підтримку, яку Латвія надає Україні, зокрема через постачання військової техніки, боєприпасів та проведення навчань для військовослужбовців.

"Україна терміново потребує нашої підтримки. Путін має намір використати зиму як зброю, намагаючись знищити енергетичну інфраструктуру країни. Тому всім нам слід активізувати допомогу Україні, зокрема посилюючи систему протиповітряної оборони для захисту її критично важливих об'єктів. Допомагаючи Україні, яка є незалежною й суверенною державою, ми робимо важливий крок на шляху до власної безпеки", - підкреслив лідер Альянсу.

Обговорюючи цілі майбутнього саміту НАТО в Гаазі, генеральний секретар підкреслив, що ключовими напрямками стануть підтримка України, підвищення витрат на оборону та розширення потужностей оборонної промисловості.

"Насамперед, ми повинні впевнитися, що Україна здобуває перемогу, а Путін зазнає поразки в Україні — це наш головний пріоритет. Крім цього, існують ще два ключових питання. По-перше, фінансування оборони. Якщо виключити внески з боку США, то нинішні 2% витрат, які ми маємо в Європі, є недостатніми. Тому нам варто обговорити можливість збільшення цих витрат. Інша важлива проблема стосується оборонного виробництва. На даний момент ми не виготовляємо достатньо озброєння. Необхідно наростити виробництво, аби поповнити наші запаси та бути готовими до будь-яких викликів", — наголосив Рютте.

Він зазначив, що члени Альянсу зосередяться на розв'язанні цих проблем у тісній взаємодії зі своїми стратегічними партнерами, серед яких Європейський Союз, а також держави Індо-Тихоокеанського регіону, такі як Японія, Південна Корея, Австралія та Нова Зеландія.

Як стало відомо, на Вашингтонському саміті Альянсу було затверджено значний пакет підтримки для України. Він передбачає надання військової допомоги в обсязі до 40 мільярдів євро щороку, створення спеціалізованого командування НАТО у Вісбадені для ефективної координації міжнародної допомоги, а також зусиль щодо підготовки українських військових. Основною метою цих ініціатив є досягнення повної сумісності Збройних сил України з арміями держав-членів НАТО.

Related posts