"Виникають затримки": компанії почали висловлювати невдоволення через проблеми в системі бронювання співробітників.


В останні тижні компанії все частіше стикаються з труднощами у підтвердженні свого критичного статусу, що заважає їм продовжувати бронювання кадрів.

Цю інформацію озвучили в Європейській Бізнес Асоціації (ЄБА).

"Враховуючи зростаючу кількість звернень від бізнесу з цього питання, ситуація набуває системного характеру. Фактично, процес повторного підтвердження статусу критично важливого підприємства просто "застряг" у відповідних інстанціях", - зазначається у повідомленні.

У Європейській Бізнес Асоціації зауважили, що водночас у ЗМІ з'явились неофіційні повідомлення про рішення уряду фактично призупинити процес бронювання співробітників до 15 листопада.

У Європейській бізнес асоціації зазначили, що в умовах, коли економічне бронювання ще не затверджене, а бронювання за критичним статусом призупинено, компанії фактично не мають змоги здійснювати кадрове планування.

"Такі непередбачувані кроки суттєво ускладнюють роботу компаній. У цьому контексті для бізнесу та інвесторів дуже важлива прогнозованість кадрової політики. І в бізнесі, і в силах оборони потрібні люди. Досягнення балансу між цими потребами - завдання непросте, але дуже важливе для нашої обороноздатності та економічної стабільності", - вказують в організації.

За підрахунками ЄБА, станом на середину 2024 року співробітники у лавах ЗСУ є у 86% опитаних членських компаній асоціації. У половини, а саме у 52% компаній кількість мобілізованих сягає до 10% від загальної кількості військовозобов'язаних. У 28% кількість мобілізованих сягає 10-20%, у 6% - 20-40%. При цьому у близько половини компаній серед мобілізованих або добровольців є критичні для роботи підприємства спеціалісти.

"Компанії стикаються не лише з браком кваліфікованого персоналу, але й із складнощами у прогнозуванні своєї діяльності. Це пов'язано з ризиком мобілізації ключових спеціалістів, таких як оператори спеціалізованого обладнання або експерти з неповторними знаннями. Відсутність цих фахівців може призвести до збоїв або навіть зупинки виробничих та операційних процесів на підприємствах", - підкреслили в ЄБА.

Таким чином, асоціація підкреслює, що підприємства потребують надійного, зрозумілого, прозорого та швидкого процесу бронювання ключових працівників.

Яка інформація є про потенційні зміни в системі бронювання співробітників?

Як повідомлялося, 8 жовтня Кабінет Міністрів призупинив процедуру визнання підприємств критично важливими, що дозволяє їм бронювати працівників від мобілізації, а також доручив переглянути раніше ухвалені рішення про бронювання.

За словами джерел ЕП, таке рішення ухвалили після того, як президент Володимир Зеленський висловив невдоволення тим, що визнані критично важливими підприємства вже забронювали від мобілізації 1,5 мільйона осіб. Однак, за даними Міноборони, йдеться лише про 1,1 млн заброньованих.

Раніше перший заступник керівника Комітету ВР з питань податкової та митної політики Ярослав Железняк із посиланням на представника Мінекономіки повідомляв, що Кабмін вже ухвалив рішення про запровадження "економічного бронювання", але чекає рішення "вищого політичного керівництва". З цією метою у законі про підвищення податків передбачили перехід на щомісячну звітність підприємств про сплату ПДФО.

Нагадаємо, у вересні прем'єр-міністр Денис Шмигаль анонсував впровадження принципу "воюй або працюй". "Це допоможе збільшити кількість робочих місць та рівень середньої зарплати, а також наповнити бюджет", - пояснював голова уряду, не уточнивши, у чому полягає ідея.

Водночас голова Комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев припустив, що Кабмін заклав запуск економічного бронювання у проєкт держбюджету на 2025 рік. За його словами, планові податкові надходження від ПДФО у проєкті держбюджету мають зрости одразу на 45%, що може пояснюватись виключно детінізацією зарплат у звʼязку із запуском економічного бронювання.

Голова Міністерства економіки Юлія Свириденко спростувала цю інформацію, проте представила розрахунки, які свідчать, що реалізація "економічного бронювання" здатна забезпечити додаткові 100 млрд грн до державного бюджету.

Related posts