Рютте: НАТО прагне підтримати Україну в проведенні переговорів з Росією "з позиції сили".


НАТО продовжить підтримувати Україну таким чином, щоб запобігти досягненню Росією її цілей у конфлікті. При цьому Альянс має намір надати Києву можливість вести мирні переговори "із сильних позицій", в той момент, коли це вирішить сама Україна.

Про це 16 жовтня заявив генеральний секретар НАТО Марк Рютте на пресконференції в Брюсселі з прем'єркою Латвії Евікою Сіліною.

"Наша мета – не дати Путіну реалізувати свої плани в Україні. Це абсолютно неприпустимо. У 2022, 2023, 2024 роках неможливо просто так вторгатися в іншу країну. Ми вже давно залишили час колонізації позаду. Значні території світу пройшли процес деколонізації, і ми не маємо наміру відновлювати колоніальні практики в інших країнах", - підкреслив Рютте.

Він додав: "Путін не досягне свого, і щоб переконатися, що якщо одного разу [президент] Зеленський і його команда вирішать обговорити з Росією, як покласти цьому край, він зробить це з позиції сили,.. щоб він міг домінувати в цих перемовинах".

Згідно із заявами генерального секретаря, НАТО "активно надає підтримку" Україні, щоб сприяти її перемозі у конфлікті. У той же час Рютте визнав, що Росія продовжує свої дії на сході України, але ціна за здобуту територію є надзвичайно високою.

Генеральний секретар також підкреслив, що у зв'язку з безперервними атаками на критично важливу енергетичну інфраструктуру України напередодні зимового періоду, Альянс зобов'язаний виконати свої зобов'язання, які були прийняті під час саміту НАТО в Вашингтоні у липні 2024 року.

Окремо Рютте висловив захоплення діями ЗСУ на полі бою: "Мене щодня вражає винахідливість України, її креативність, її здатність висувати нові ідеї, нові рішення, у тому числі нові оборонні рішення, включно з тим, що вони роблять із безпілотниками та всім іншим. Що ми маємо зробити, так це переконатися, що Україна може продовжувати це робити".

Він висловив вдячність прем'єр-міністру Латвії за її керівництво в коаліції, яка працює спільно з промисловими підприємствами для забезпечення Києва безпілотними літальними апаратами.

Рютте також підкреслив недавнє рішення Латвії надати Україні новий пакет військової допомоги, який включає бронетранспортери.

"Саме Україна буде вирішувати, як закінчиться війна", - заявила своєю чергою Сіліна.

У ході приватної бесіди з журналістами Рютте повідомив, що він обізнаний з нюансами "плану перемоги", який 16 жовтня в Верховній Раді озвучив президент України Володимир Зеленський.

За його словами, перспектива вступу України до НАТО в майбутньому, яка є одним із основних аспектів плану президента Зеленського, є "незворотною".

Однак Рютте зазначив, що цей план охоплює й інші аспекти, і що він в даний момент веде переговори щодо подальших дій з державами Альянсу.

Згідно з інформацією Кільського інституту світової економіки, що контролює допомогу Україні від міжнародних партнерів, на 31 серпня 2024 року Латвія надала Києву загалом 524 мільйони євро, з яких 461 мільйон євро було призначено на військову підтримку.

Загалом ця допомога склала 1,414% ВВП країни, що ставить Латвію на 4 місце серед донорів України за обсягом підтримки відносно ВВП країни.

Найбільший загальний обсяг допомоги Україні надають Сполучені Штати Америки та Німеччина.

Related posts