У Німеччині спостерігається підвищений інтерес до бункерів. Але наскільки вони є дієвими?
На фоні військових подій в Україні та посилення загроз у Європі, багато німців почали проявляти інтерес до бомбосховищ і бункерів. Місцева влада закликає до зведення нових укриттів для громадян, тим часом як фахівці вважають це рішення нераціональним.
Мабуть, немає кращого способу оцінити рівень страху і тривожності населення країни, ніж звернути увагу на те, як розвиваються компанії, які споруджують укриття та бункери. Розташованій у Берліні компанії BSSD Defence, яка займається будівництвом таких об'єктів для приватних осіб, бізнесу і військових, зараз ведеться добре. Крім широкого спектра обладнання для гарантування безпеки приміщень, компанія пропонує все: від pop-up panic rooms - спеціальної кімнати вартістю приблизно 20 000 євро, де можна сховатися під час небезпеки - до повноцінних бункерів, які коштують удесятеро дорожче.
Маріо П'єйде, технічний директор BSSD, розповів, що упродовж останніх років надходить дедалі більше замовлень від приватних осіб, пожежних служб і місцевих рад. Цей сплеск почався під час пандемії COVID-19, а потім знову посилився після повномасштабного вторгнення Росії в Україну в 2022 році.
"Існує значний попит та серйозний інтерес до даного виду продукції, але кількість постачальників є обмеженою, - зазначає П'єйде. - Ніхто не міг передбачити, що в Європі знову виникне звичайна війна, але, на жаль, історія має тенденцію повторюватися. Люди, які раніше лише обмірковували питання безпеки на випадок конфлікту, тепер активно почали втілювати свої ідеї в життя."
Схоже, що це питання також привертає увагу політичних кіл. На конференції міністрів внутрішніх справ, яка проходила в Потсдамі на початку червня, Федеральне міністерство внутрішніх справ презентувало звіт щодо стану розробки новітніх концепцій укриттів для громадян Німеччини.
Ця доповідь була опублікована через три місяці після того, як Німецький союз міст і громад, який представляє 14 тисяч місцевих рад, звернувся до федерального уряду з проханням інвестувати 10 мільярдів євро протягом наступного десятиріччя в сферу цивільного захисту. Ці кошти планується використати для відновлення 2000 бункерів, які залишилися з часів "холодної війни".
Читайте також: Куди варто вирушити в Німеччині: журнал Time виділив бункер у Гамбурзі.
Але це дуже складне завдання. Федеральне відомство із захисту населення і подолання наслідків катастроф повідомило DW, що лише 579 із цих бункерів досі вважаються укриттями, призначеними для захисту населення, і в них може розміститися приблизно 478 000 осіб (або 0,56 відсотка населення Німеччини). Але навіть ці бункери "не функціонують і не готові до використання", оскільки об'єкти системи цивільного захисту населення були занедбані з 2007 року.
Згідно з інформацією, наданою відомством, нова концепція будівництва бункерів наразі перебуває на етапі розробки. Проте, в урядовому звіті, опублікованому в німецьких медіа, зазначається, що для забезпечення захисту всього населення Німеччини необхідно збудувати приблизно 210 100 нових бункерів. Це займе близько 25 років і вимагатиме інвестицій у розмірі 140,2 мільярда євро.
"За останні 35 років будівництвом об'єктів, призначених для захисту населення, нехтували. Але відновити їх зараз усе ще можливо, - каже П'єйде. - За останні 50 років у будівництві бункерів та інших укриттів мало що змінилося, зокрема щодо міцності стін, товщини та системи фільтрації. Усе, що змінилося, - це енергопостачання та ефективність батарей".
Ганс-Вальтер Борріс, керівник Інституту економічних і оборонних досліджень FIRMITAS при університеті Віттена, підкреслює, що проблема захисту населення залишається недостатньо висвітленою.
Проте він має певні сумніви щодо реальної ефективності бункерів, якщо врахувати військові можливості в умовах потенційної конфлікту між НАТО та Росією, якщо взагалі варто міркувати про такий розвиток подій. Наприклад, у Росії наявні гіперзвукові ракети, здатні дістатися майже до будь-якого європейського міста з Калінінграда всього за 2-5 хвилин.
"Ситуація сьогодні кардинально відрізняється від тих часів, коли під час Другої світової війни жителі Ганновера мали близько 15-20 хвилин, щоб знайти укриття під час повітряних атак на Берлін, - зазначає Борріс, полковник у відставці Бундесверу. - Нині, з огляду на зменшений час реагування, немає можливості вчасно сповістити населення про загрозу."
Федеральний уряд визнає цю проблему. У разі війни, йдеться в урядовій доповіді, з центральних бункерів, призначених для великої кількості населення, буде набагато менше користі, ніж від децентралізованих захищених приміщень всередині житлових будинків. З цієї причини уряд планує рекомендувати населенню купувати дешеві та легкодоступні будівельні матеріали для будівництва укриттів у своїх підвалах.
Борріс не вважає, що поточний конфлікт, подібний до війни Росії проти України, може швидко перетворитися на ядерну війну. Він також підкреслює, що сучасна ядерна зброя значно більш руйнівна, ніж та, що застосовувалася США в кінці Другої світової війни. "Сучасний вплив вже не можна порівнювати з тим, що сталося в Хіросімі чи Нагасакі, - зазначає Борріс. - За допомогою сучасних технологій, вся територія Федеративної Республіки Німеччина може бути знищена всього 9-12 ракетами".
За його словами, щоб витримати подібну атаку, бункери слід зводити на глибині тисячі метрів у швейцарських Альпах. "Після таких ударів ніхто б не прагнув залишити це місце", - вважає він.
Замість того, щоб витрачати мільярди на створення мережі бункерів для випадку війни, Борріс вважає, що німецькому уряду слід зосередити фінансові ресурси на забезпеченні цивільного захисту громадян. Він акцентує увагу на необхідності поліпшення систем оповіщення про надзвичайні ситуації, зокрема природні катастрофи, такі як недавні повені в Німеччині. Борріс також підкреслює важливість більш ефективної підготовки рятувальних служб та організацій, які надають допомогу під час стихійних лих. "Вкладати кошти в навчання, тренування та сучасне обладнання — це було б більш раціонально, ніж вигадувати сценарії апокаліпсису, в яких ми насправді не здатні нічого вдіяти", — зазначив він.