Чотириденний робочий тиждень у країні, де всі працюють без упину?
Японський уряд прагне запобігти смертям від надмірного навантаження на роботі, відомим як "кароші". Також влада сподівається, що працівники старшого віку відтермінують свій вихід на пенсію.
Уряд Японії долучився до кампанії, яка агітує за запровадження "гнучких" робочих годин, обмеження понаднормової роботи, оплачувані відпустки й чотириденний робочий тиждень для працівників. Як зазначає AP, усе це -- справжня революція для японців. Адже в їхній мові є навіть окреме слово, яким називають тих, хто помер через перепрацюваня, -- "кароші".
Три роки тому японська влада вперше заявила про підтримку скорочення робочого тижня. Відтоді деякі японські компанії, включаючи ті, що працюють у швейній, фармацевтичній, електронній та банківській сферах, вже пропонують своїм співробітникам можливість переходу на чотириденний робочий тиждень.
Але, попри агітацію японського МОЗ, далі розмов справа наразі не йде. На одному з підприємств компанії Panasonic, інформує AP, право перейти на робочий тиждень із трьома вихідними мають понад 63 тисячі осіб. Але скористалися тим правом лише... 150 працівників цієї фабрики.
Чому японці не прагнуть брати три вихідні на тиждень? Відповідь криється в традиційному стилі життя, який об'єднує трудоголізм та стоїцизм, і передбачає самовідданість працівника заради його роботодавця. Багато японців фактично живуть на роботі, працюючи понаднормово протягом багатьох років без вимоги додаткової оплати. Як результат, вони виснажуються до смерті...
Згідно з даними Білої книги "кароші", презентованої нещодавно урядом Японії, щороку в країні реєструють щонайменше 54 випадки смертей, пов'язаних із перепрацюванням (переважно такі випадки спричинені серцевими нападами).
Пропаганда уряду щодо впровадження чотириденного робочого тижня має на меті не лише зменшити кількість смертей від перевтоми. Урядовці сподіваються, що додатковий вихідний дозволить японцям похилого віку довше залишатися активними на ринку праці, відкладаючи момент виходу на пенсію...
Для Японії це може бути рішенням. Адже через катастрофічне падіння народжуваності й старіння суспільства працездатне населення країни скоротиться 2065 року аж на 40% - з теперішніх 74 до 45 мільйонів осіб.
У Японії, де існує спеціальний термін "кароші" для позначення смерті від перепрацювання, молоде покоління поступово надає більшого значення балансу між роботою і особистим життям, повідомляє CNA. Після пандемії та зміни настроїв серед молодих працівників, японська культура праці, відома своїми тривалими робочими днями, обов'язковими вечірками після роботи і суворою ієрархією, починає зазнавати змін.
Згідно з результатами останнього опитування, проведеного Japan Research Institute, тільки 30% молодих японців вважають кар'єрне зростання важливим для себе. Для більшості японської молоді головним є задоволення від роботи та радість від співпраці з колегами. За даними уряду Японії, у 2022 році лише 9% японців працювали понад 60 годин на тиждень, тоді як 20 років тому таких працівників було вдвічі більше.