В австрійській столиці Відні вирішили не встановлювати пам'ятник Яну III Собеському, щоб уникнути можливих проявів ісламофобії.
Пам'ятник у Відні, що вшановує битву 1683 року.
Віденська мерія оголосила, що вирішила не встановлювати пам'ятник польському монарху Яну III Собеському на пагорбі Каленберг, вшанування його перемоги над Османською імперією у 1683 році. Як зазначила радниця з культури Вероніка Кауп-Хауслер, влада міста прагне уникнути можливих проявів ісламофобії, про що повідомляє Der Standard.
Влада міста стурбована, що відкриття пам'ятника може призвести до збільшення кількості маршів правих екстремістів на річницю битви 12 вересня, які сприймають цю подію як конфлікт між релігіями, а не як боротьбу між двома державами за контроль над Європою. "Пам'ятник Собеському сьогодні повинен стати символом миру та міжнародного порозуміння, що заперечує наратив тріумфу," - зазначила Вероніка Кауп-Хауслер.
Скульптура, що мала бути розміщена в австрійській столиці, Відні. Зображення надане PAP.
Варто зазначити, що процес створення пам'ятника Яну III Собеському розпочався у 2013 році. Тоді на Каленберзі було закладено цоколь, на якому вказано дату битви та присутні написи "мир і міжнародне взаєморозуміння" німецькою, польською та англійською мовами. Восьмиметрова скульптура польського короля, який вважається визволителем Відня, була завершена у 2018 році. Однак, встановленню монумента заперечила комісія з питань пам'ятників мерії Відня.
Автором цього монументу виступив скульптор Чеслав Дзвігай. Пам'ятник III Собеському був представлений у Кракові. Його оцінювала команда експертів з Австрії та Польщі, яка підкреслила, що монумент виглядає "надто героїзованим".
Віденська битва, що відбулася 12 вересня 1683 року, стала знаковою віхою в розширенні Османської імперії на європейських теренах. Цю подію часто називають "битвою народів", оскільки османське військо складалося з різних національних груп, включаючи татар, арабів, боснійців, греків, румунів, молдаван, угорців і словаків. На противагу їм виступила об'єднана коаліція на чолі з Австрійською імперією, до складу якої входили Баварія, Саксонія та Річ Посполита. В рядах військ Речі Посполитої також билися українці.