Українців можуть виселити з житла без їхнього відома: на що слід звертати увагу.
Які етапи потрібно пройти для зняття з реєстраційного обліку?
Виписувати особу з житлового приміщення без її відома стало можливим після ухвалення Кабінетом Міністрів постанови № 265 у 2022 році, яка стосується питань декларування та реєстрації місця проживання, а також ведення реєстрів територіальних громад. Ця постанова затвердила нові правила щодо декларування та реєстрації місця проживання (перебування), а також ряд інших нормативних актів, необхідних для впровадження зазначеного закону.
Перш ніж це нововведення стало чинним, неможливо було виписати особу з житла без її відома та згоди.
"Наразі власник майна має можливість "виписати" з житла осіб, які не зазначені в документах на право власності, без необхідності отримання їхньої згоди чи рішення суду", - зазначає Тетяна Даниленко.
Для того щоб зняти особу з реєстрації без її згоди або присутності, власнику житла слід:
Зображення: Щоб здійснити зняття з реєстрації, потрібно подати заяву до Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) (Віталій Носач/РБК-Україна)
Скасування реєстрації проводиться в день, коли подається запит.
"Неповнолітню дитину можна виписати, якщо власник житла подасть заяву про зняття із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) батьків або інших законних представників дитини чи одного з них така дитина підлягає зняттю із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) разом з її батьками або іншими законними представниками чи одним із них", - розповідає Тетяна Диналенко.
Зверніть увагу: власник нерухомості не має права самостійно виписувати своїх дітей з житла.
Заява про зняття дитини до 14 років або особи, що була визнана судом обмежено дієздатною чи недієздатною, з задекларованого або зареєстрованого місця проживання може бути подана одним з батьків або іншими законними представниками цієї особи за умови отримання згоди від іншого з батьків або законних представників.
Відмова від обліку дітей віком від 14 до 18 років можлива лише за згодою їх батьків або інших законних представників, або ж одного з них. Виняток становить випадок, згаданий у статті 15 Закону України "Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні", коли така особа є студентом і зареєстрована чи задекларована в гуртожитку.
Якщо заява про зняття із зареєстрованого місця проживання особи подається співвласником житла, то тоді необхідна згода інших співвласників житла, яка надається особисто або через представника.
Відмова від реєстрації місця проживання дітей-сиріт, а також дітей, які не мають батьківської опіки, і осіб, щодо яких встановлено опіку чи піклування, проводиться лише за узгодженням з відповідними органами опіки та піклування.
Важливо розуміти, що зняти з реєстраційного обліку власник може лише за певних умов: таким правом наділений тільки той власник, який першочергово володів і продовжує володіти відповідним житлом.
Фото: Власник житла не може одноособово виписати з житла власних дітей (Віталій Носач/РБК-Україна)
Отже, якщо новий власник квартири, наприклад, успадкував житло, він не має права зняти з реєстрації особу, яка вже була зареєстрована в цій квартирі раніше. Це зумовлено тим, що цей закон не охоплює питання, пов'язані з виникненням, переходом і припиненням прав власності та користування житлом, - зазначає експерт.
Таким чином, спадкоємець квартири, подавши необхідну заяву до Центру надання адміністративних послуг, може зіткнутися з відмовою. Це пов'язано з тим, що державний орган має право вжити таких заходів тільки в разі наявності судового рішення, яке підтверджує втрату особою права на користування житлом.
Адвокат зазначає, що у разі незгоди з втратою місця реєстрації, відновити порушені права можливо через суд.
"Конфлікт, пов'язаний із незгодою особи щодо позбавлення права на користування житловим будинком та виключення з реєстраційного обліку, стосується прав на житлове приміщення і має характер приватноправових відносин. Здійснити захист цього права можна різними способами, прописаними в цивільному законодавстві, відповідно до норм цивільного судочинства," - зазначає співрозмовниця.