"Легіон України" в Польщі: волонтери уклали угоди з Збройними силами України.
Перші добровольці "Українського легіону" в Польщі уклали контракти на військову службу. У рекрутинговий центр у Любліні надійшло близько 700 заявок. Хто вже став частиною легіону і які мотиви спонукали цих людей до такого рішення? Читайте далі в нашому репортажі.
- Вітаю в Збройних силах України! Слава Україні! - Героям слава!
Ігор Русакевич, доброволець "Українського легіону", нещодавно уклав контракт на службу в Збройних силах України. Цей будівельний менеджер, який протягом трьох десятиліть мешкає в Польщі, має польську дружину, дітей та успішну бізнес-діяльність. Проте зараз він відчуває, що настав час повернутися і віддати данину своїй Батьківщині.
Ігор Русакевич, доброволець Українського легіону ЗСУ:
Я відчуваю себе поляком, але насправді в моїй душі живе українець. Тут у мене є сім'я, близькі та хороша робота. Крім того, я мусив підготуватися та зібрати свої сили. Щодня переглядаю новини і бачу, що ми відстаємо. Потрібно щось змінювати.
До українського консульства в Любліні, що опікується рекрутингом добровольців, уже надійшло близько 700 заявок від українців з 30 країн світу. Однак найбільше з Польщі та Чехії. Більша частина заявників - люди молодші 25 років. 20-річний Дмитро Здорик приїхав з Литви. Каже, надихнувся прикладом дідуся, колишнього військового.
Дмитро Здорик, доброволець Українського легіону ЗСУ:
Мій дідусь проживає тут, у Польщі. Він натрапив на інформацію про Український легіон в Інтернеті, зокрема в TikTok, і надіслав мені відео. Я зрозумів, що це може бути відмінна можливість швидше вступити до армії. Раніше я відчував себе недостатньо підготовленим, але у мене був час, щоб зміцнити свою фізичну та моральну витривалість. Усе обдумав, зібрався з думками і прийняв рішення йти вперед.
80% волонтерів не мають жодного досвіду військової служби. Серед них є й колишній засуджений Юрій Куліус. Він ділиться, що останні два роки провів у Німеччині, але горе, яке спіткало його рідну країну, не давало йому спокою.
Юрій Куліус, волонтер Українського легіону Збройних Сил України:
Це питання давно не дає мені спокою. У мене багато друзів на фронті, і деякі з них, на жаль, вже загинули. Хочеться якось очистити свою совість, адже це тавро судимості вже набридло. Я б хотів взяти участь у боях. А далі вже як вийде. Зараз важко щось стверджувати, адже я ніколи не служив в армії і навіть не уявляю, як все це буде виглядати.
Після підписання угоди новобранці розпочнуть свою військову підготовку на навчальному полігоні в Польщі, а потім продовжать навчання на базах країн НАТО відповідно до обраної спеціалізації. Український легіон отримає сучасне обладнання та озброєння, яке надає польська сторона. Київ, в свою чергу, відповідає за процес рекрутування. Формування цього підрозділу стало можливим завдяки двосторонній угоді про співпрацю в сфері безпеки, укладеній між Україною та Польщею влітку цього року. У майбутньому подібний досвід може бути адаптований і для інших країн.
Олег Куць, консул України в місті Люблін:
Ми все ж таки сподіваємося та очікуємо, як це вже було і заявлено, що наші партнери теж послідують цьому прикладу і таки самі допоможуть організувати тренування, навчання у себе в країнах для наших громадян, щоб вони, наприклад, з логістичного погляду, могли вже звертатися туди. І щоб це було швидше. Просто це є перший проєкт, ми на ньому дуже багато чого, наші колеги, ми спільно з нашими польськими партнерами вивчали.
На даний момент рекрутинговий центр Українського легіону функціонує виключно в Любліні. Проте, у майбутньому планується проведення виїзних заходів і в інших українських дипломатичних представництвах у Польщі, зокрема у Вроцлаві, Кракові, Гданську та Варшаві. За оцінками уряду, наразі в Польщі перебуває приблизно 300 тисяч українських чоловіків, що підпадають під призов.