"Я жодного разу не сумнівався в своїй меті бути тут": українські сили зустрілися з запеклими боями та серйозними втратами в Курській області.
Україна продовжує закріплюватися на захоплених територіях, водночас зустрічаючись із значною протидією російських військ, які перекидають додаткові сили для відновлення контролю над регіоном.
Українські військові, які провели наступальну акцію в Курській області, досі стикаються з жорсткими умовами та значними втратами. Операція, що розпочалася минулого місяця, дала можливість Збройним силам України просунутися на 30 кілометрів у глиб російських територій, однак подальший розвиток подій затримався через активний опір російських сил.
За інформацією CNN, 13 вересня президент Володимир Зеленський підтвердив, що російські війська активізували свої контрнаступальні дії в Курській області. Українські військові повідомили, що ця операція є однією з найскладніших, супроводжуючись великою кількістю втрат серед особового складу та технічних засобів.
Згідно з інформацією, наданою Міністерством оборони Російської Федерації, на території Курської області розміщено приблизно 30 тисяч військовослужбовців. Серед підкріплень присутні найманці з розформованої приватної військової компанії "Вагнер" та спецпідрозділ "Ахмат" з Чеченської республіки. Українські військові відзначають, що бійці "Вагнера" мають більш сучасне спорядження та кращу підготовку у порівнянні з регулярними російськими силами. Командир українського батальйону "Соловей" Дмитро підтвердив, що його підрозділ виявив прапори та знаки розрізнення "Вагнера" в зоні бойових дій.
У інтерв'ю для CNN, український солдат Василь з позивним "Джміль" розповів, як під час боїв зазнав поранення від атаки безпілотника: "Це було дуже швидко. Ми побігли до дерев, і за метр-два від мене пролунав вибух. У нозі осколки, я наклав джгут і намагався вибратися", -- розповів військовий.
Незважаючи на російський контрнаступ, українські сили все ще утримують контроль над більшістю території, яку вони здобули на початку операції, повідомляє Інститут вивчення війни. Тим не менш, бійці визнають, що ситуація стає дедалі важчою: "Очікується більше артилерії, збільшення кількості військ і запеклі бої, але ми повинні докласти всіх зусиль для поліпшення наших позицій", - зазначив Василь.
Сидячи на лавці в Сумах, з витягнутою забинтованою ногою і голкою від крапельниці, Василь розповів, що в день його поранення лінія фронту кишіла вибухонебезпечними російськими безпілотниками.
"Прибули хлопці з іншого підрозділу, і я попередив їх про обережність, адже ситуація нагадувала бойову зону з дронами... і в ту ж мить - вибух," -- зазначив він, додавши кілька грубих висловлювань.
Солдати, які брали участь у бойових діях, наголошують, що російські укріплення були добре підготовлені, зокрема міни та загородження. Військові зазначили, що вони стикнулися з великими труднощами через незнайому місцевість і проблеми зі зв'язком, оскільки сигнали GPS і мобільного зв'язку були заглушені. Відсутність навігації та комунікації ускладнювала координацію дій між підрозділами.
Солдат з позивним "Фін" відзначив, що російські укріплення були зведені надзвичайно якісно, поєднуючи різноманітні оборонні елементи — наприклад, встановлення мін під протитанковими бар'єрами, відомими як "зуби дракона". Він розповів, що вся його команда, що складається з чотирьох досвідчених бійців, була вкрай виснажена. Вони стали одними з перших, хто перейшов кордон з Росією, і отримали завдання знешкодження та демонтажу оборонних конструкцій до прибуття українських піхотинців і артилерії. Протягом двох тижнів у Курську вони працювали безперервно, отримуючи лише кілька годин для сну, завжди залишаючись на поготові.
Один із членів екіпажу бронетранспортера (БТР), що перевозив українських піхотинців у Курській області, розповів CNN, що їхній підрозділ був перекинутий із Часів Яру, де солдати добре знали місцевість і могли пересуватися практично "зав'язаними очима". Однак у Курську екіпаж заблукав через незнання території та погану видимість.
"Ми зрештою опинилися в місті Суджа, де довелося чекати на командира, щоб він нас знайшов", -- сказав він, пояснюючи, що погана навігація і зв'язок між підрозділами стали головною проблемою під час операції.
Сигнали GPS і мобільного зв'язку часто глушилися, тому українські війська покладалися на інтернет-сервіс Starlink. Проте, у деяких районах Курської області навіть цей сервіс не працював. Через це екіпаж не міг зв'язатися зі своїм командиром протягом кількох годин.
Аналітики з DeepState повідомили, що російські війська розпочали активні штурмові дії в Курській області РФ. Зокрема, повідомлялося, що окупанти переправили бронетехніку спочатку через Сейм, а потім і через дрібніші річки.
Президент Володимир Зеленський підкреслив, що Курська операція стала реакцією на наміри Росії сформувати буферну зону на українських землях. Відсутність достатньої кількості далекобійної зброї у Силах оборони спонукала до її реалізації.